18. července 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stop drahým zakázkám. Stát chystá nový ceník dopravních staveb

Stavba dálnice A5 z Vídně do Mikulova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice A5 z Vídně do Mikulova. | foto: Reprofoto

PRAHA Státní fond dopravní infrastruktury po letech chystá nové cenové normativy pro dopravní stavby. Nové ceníky mají přinést úspory a zabránit předraženým zakázkám.

Stát očekává velké zlevnění nejen díky nedostatku zakázek ve stavebnictví a pádu cen u nových staveb za poslední tři roky, nové české ceny budou srovnané i se zahraničními stavbami, napsala Mladá fronta DNES.

Kolik stojí kilometr dálnice?

Nové přepočítané tabulkové ceny ukážou, kolik stojí například kilometr dálnice, sto metrů mostu či kilometr opravy dálnice. Vzorové ceníky vzniknou také na železnici, píše deník.

"V tuto chvíli jsou už normativy zastaralé, ceny v soutěžích výrazně klesly," řekl deníku ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček. Fond proto brzy vypíše tendr na firmu, která aktualizaci normativů zpracuje.

Přepočítané normativy můžou výrazně změnit i předpokládané hodnoty v tuzemsku plánovaných staveb.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz