25. září 2019 12:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejlevnější espresso mají v Plzni, nejdražší v Praze, ukázal průzkum tuzemských podniků

Káva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Průměrná cena za šálek espressa v českých restauracích a kavárnách je 41 korun. O sedm korun více zaplatí lidé v Praze, naopak v Plzni stačí hostům 32 korun. Cappuccino stojí ještě o desetikorunu více.

Kávu si nejčastěji objednávají klienti mezi 12. a 14. hodinou, její spotřeba stoupá v letních měsících. ČTK to ve středu sdělila společnost Storyous, která zpracovala data z více než 2600 tuzemských podniků.

„Podle našich dat je nejdražší šálek espressa v Praze, v průměru přijde na 48 korun. Následuje Zlínský a Liberecký kraj. Jen ve čtyřech krajích je přitom cena nižší než 40 korun. Nejlevnější espresso je překvapivě v Plzeňském kraji, kde zákazník zaplatí jen 32 korun,“ řekl ČTK ředitel Storyous Igor Třeslín.

Spotřeba kávy roste s venkovními teplotami. V lednu a v únoru byl počet objednávek výrazně nižší než během letošního mimořádně teplého června.

Cenová mapa cappuccina se liší jak od espressa, tak i od průměrného výdělku v jednotlivých krajích. „Na prvním místě sice se 63 korunami zůstává Praha, ovšem hned za ní následuje Karlovarský kraj, navzdory tomu, že jsou tam dlouhodobě nejnižší průměrné mzdy v Česku,“ uvedl Třeslín.

V žádném jiném kraji už cena za šálek cappuccina 60 korun nepřekročí. Naopak v osmi krajích stačí zákazníkům při objednávce padesátikoruna. Nejlevnější cappuccino se dá pořídit v Moravskoslezském kraji, cena se pohybuje okolo 45 korun.

Kávu si obvykle lidé spojují se startem dne, nejvíce se jich ale prodá v době oběda a odpoledne. Zatímco v Brně je o espresso největší zájem mezi 14. a 16. hodinou, v Praze špička přichází o dvě hodiny dříve. Pokud jde o průměrný počet šálků, který se v jednom podniku prodá za hodinu, Brno předstihne Prahu jen okolo čtvrté odpoledne, jinak je pražská spotřeba vyšší.

„První kávu si lidé dávají hned ráno, a to mezi osmou a desátou hodinou. Další dva vrcholy jsou pak kávy k obědu a následně odpolední povzbuzení. Po třetí hodině už počet prodaných espress klesá,“ upozornila Maja Vavřačová, která provozuje pražské Bistro Monk.

Storyous také určil počet prodaných šálků kávy, které si hosté během jedné hodiny objednají v jednom podniku. Zatímco v Praze se jich za 60 minut prodá v průměru 28, v Brně je to o dva kusy méně.

Storyous restauracím nabízí pokladní a naskladňovací systémy. Firma zpracovává deset procent obratu v českém gastru.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Prezident společnosti Česká zbrojovka Group Lubomír Kovařík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Prezident společnosti Česká zbrojovka Group Lubomír Kovařík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Prezident společnosti Česká zbrojovka Group Lubomír Kovařík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?
OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?