Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klienti nedostanou za zrušené zájezdy nic. Může za to legislativa

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

LIBEREC Pojišťovna Generali nevyplatí několika stovkám klientů zkrachovalé cestovní kanceláře BG Travel peníze za neuskutečněné zájezdy. Důvodem je nedostatečný limit pojištění, který si kancelář u ní sjednala.

Oznámil to mluvčí Generali Jiří Cívka. V Česku je to poprvé, co lidé v souvislosti s krachem pojištěné cestovní kanceláře nebudou odškodněni.

"Přestože evropská směrnice striktně požaduje, aby byli spotřebitelé v případě krachu CK stoprocentně chráněni, v praxi se opět ukázalo, že vinou nedokonalé české legislativy tomu tak není," uvedl Cívka. Limit pojistného plnění si CK BG Travel sjednala pouze na 120 000 Kč.

PSALI JSME:

Téměř 300 turistů, které CK BG Travel po vyhlášení úpadku letos 5. července nechala bez pomoci v Bulharsku, se Generali podařilo dostat domů během následujícího dne. Návrat turistů do vlasti je z pohledu zákona podle Cívky bez ohledu na vynaložené peníze absolutní prioritou. Propočty po vyčíslení nákladů na zajištění návratu klientů ukázaly, že si tato fáze vyžádala náklady, jež vysoko překročily limit plnění, který si určila CK BG Travel, a nese za něj plnou odpovědnost, dodal mluvčí.

O riziku nedostatečného limitu pojistného plnění stanoveného cestovní kanceláří se přitom podle Cívky opakovaně diskutovalo. Pojišťovny na něj ministerstvo pro místní rozvoj upozorňovaly například při společném jednání v září 2010. MMR ovšem podporuje CK v jejich sporu s pojišťovnami. Asociace zastupující cestovní kanceláře tvrdí, že pojišťovny musí klientům v případě krachu CK vyplatit plné odškodnění i tehdy, když se u nich kancelář nedostatečně pojistila.

ČTĚTE TAKÉ:

MMR připravuje novelu zákona, která by měla služby cestovních kanceláří ve směru pro klienty zkvalitnit. "My se určitě snažíme, aby ta novelizace, dílčí technická, byla směřována hlavně vůči klientovi. Chceme tedy upevnit postavení zákazníka, a to zejména v tom směru, aby byla absolutní stoprocentní garance navrácení prostředků za nakoupený zájezd v případě krachu cestovní kanceláře," řekl dnes České televizi ředitel odboru cestovního ruchu MMR Aleš Hozdecký.

Neshody mezi zástupci cestovních kanceláří a pojišťoven se prohloubily po loňském krachu CK Parkam Holidays, jejímž klientům pojišťovna Generali uhradila pouze 58 procent částky, za kterou si u cestovní kanceláře nakoupili zájezdy. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) poté uvedla, že klient CK je proti jejímu úpadku podle rozhodnutí Evropského soudního dvora chráněn i v případě jejího podvodného jednání.

Peníze mohou klienti dostat jen v insolvenčním řízení

Generali to ale tehdy odmítla s tím, že se případ posuzovaný soudním dvorem týkal naprosto jiné situace. Limit pojistného plnění navržený a sjednaný CK BG Travel odpovídal zákonnému požadavku 30 procent předpokládaných tržeb, které měla propočteny na základě podnikatelského plánu, upozornil Cívka. Na začátku letní sezony oslovila Generali kancelář stejně jako několik stovek dalších s žádostí o aktualizaci tržeb za prodané zájezdy. CK BG Travel přes několik urgencí tyto údaje prý nedodala.

"Vyčerpali jsme všechny možnosti, které nám poskytuje zastaralý zákon, jenž je, bohužel, stále v platnosti," uvedl generální ředitel Generali Štefan Tillinger. Pojišťovna jako soukromý subjekt nemůže podle něj suplovat úlohu státu reprezentovaného MMR a jeho úředníky, který by měl podnikatele v cestovním ruchu kontrolovat.

Poškození klienti mají prý nyní několik možností jak dostat peníze zpět. Všichni mohou uplatnit své nároky v insolvenčním řízení. Turisté, kteří si sjednali cestovní připojištění Generali pro případ neuskutečnění zájezdu kvůli úpadku cestovní kanceláře, mohou získat náhradu do dvou týdnů od nahlášení pojišťovně. Další variantou je ověření možnosti náhradního plnění ze strany zprostředkovatele, přes kterého klienti CK BG Travel zájezd koupili.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.