Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stovky podvedených chtějí vrátit peníze. Nebeslev prodává poukázky dál

Nakupování na internetu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování na internetu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Sdružení Český spotřebitel varuje před nákupem slevových poukazů na portálu Nebeslev.cz. Stovky zákazníků totiž nedostaly službu nebo zboží, které si zaplatily. Nebeslev.cz je v insolvenčním řízení a neplatí ani svým dodavatelům. Připravuje se i hromadná žaloba. Podle portálu je drtivá většina poukazů dodavateli akceptována.

„Zakoupila jsem poukaz na Romantický let balonem pro dva za 2 899 korun, na moji rezervaci ale nikdo nereagoval, tak jsem požádala o vrácení peněz. Opět bez reakce.“

Slevový portál Nebeslev.cz

Nabídka slevového portálu je stále aktivní.

„Na můj poukaz na Tropickou pedikúru Deluxe nikdo nereagoval. U dalšího poukazu na Profi Fotobook mi bylo dodavatelem sděleno, že Nebeslev poukazy prodával neoprávněně. Na urgence ohledně vrácení celkem 1244 korun společnost Nebeslev nereagovala.“

Podobných pohledávek jsou v insolvenčním spisu slevového portálu Nebeslev.cz k nalezení desítky. Jak již dříve informoval server Lidovky.cz. další stovky podvedených zákazníků se sdružilo na stránkách HromadnéŽaloby.cz.

Nebeslev: Tvrdě jsme se poučili

Portál nabízející vouchery zejména na kosmetické zákroky po celém Česku přitom stále svoji nabídku inzeruje. Například zlevněnou Frakční laserovou rejuvenaci za 1500 korun už podle webu Nebeslev.cz zakoupilo ve čtvrtek odpoledne více než 300 lidí. Zda za své peníze službu skutečně dostanou, není vůbec jisté. Firma se totiž už dlouhou dobu potýká s velmi špatnou finanční morálkou.

Podle provozovatelů slevového portálu je drtivá většina objednávek v pořádku. „Do dnešního dne jsme prodali cca. 2 miliony voucherů. Je nám líto, že máme určité procento (promile) nespokojených zákazníků a víme o tom. Situaci se opravdu snažíme velmi aktivně řešit a věříme že i vyřešíme,“ sdělila serveru Lidovky.cz Tereza Tomášková ze spoleřnosti Nebeslev.cz. „Učinili jsme mnoho chyb a z těchto jsme se i velmi tvrdě poučili,“ dodává. 

Pyramidová hra se zhroutila

Sdružení Český spotřebitel, které stránky HromadnéŽaloby.cz provozuje, už připravuje žalobu. „Nemalá část spotřebitelů nás informovala, že koupili vouchery, ale dodavatelé je jim oznámili, že Nebeslev jim již delší dobu neplatí a služby neposkytnou. Je tak zřejmé, že byly inkasovány peníze, které nebyly zasílány dále dodavatelům a byly patrně použity na úhradu jiných starších pohledávek. Tato 'pyramidová hra' se tak nyní zhroutila,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Němec, jednatel Českého spotřebitele.

„Jako zásadní teď vnímáme varování spotřebitelů i dodavatelů před praktikami tohoto slevového portálu, abychom zabránili nárůstu poškozených,“ dodává Němec. Nebeslev tvrdí, že pokračování v prodeji voucherů je jedinou možnou cestou, jak svým závazkům dostát.

„Provozováním naší činnosti je nyní jedinou možností, jak nikdo nepřijde o žádné finance a my navíc máme čas řešit i své pohledávky, které následně řeší i závazky. Zbabělé ukončení činnosti by naopak znamenalo pravý opak. Společnost je oproti minulému roku v letošním roce v zisku, a proto vidíme jako řešení pokračování v činnosti,“ tvrdí Tomášková.

Malá domů?

Případ komplikuje fakt, že není zřejmé, u koho peníze vymáhat. Zda u zprostředkovatele služby (Nebeslev) nebo u poskytovatele (jednotlivé firmy a živnostníci). Některé firmy, které nechtějí vouchery přijímat, protože údajně nedostaly zaplaceno, přitom vlastí lidé spříznění s provozovateli portálu Nebeslev.cz.

Například často zmiňovanou slevu Romantický let balonem pro dva, na kterou si zákazníci velice často ztěžují, provozovala společnost Vzdělávání 3000 vlastněná Petrem Doubravou. Ten přitom zastupuje i portál Nebeslev.

„Největší problém byl v naší hrubé chybě týkající se neodhadnutí kapacity a nastavení maximálního počtu prodaných kusů. Tuto chybu jsme již od té doby nikdy nezopakovali a situaci řeší již přímo naše společnost, která od příštího roku zcela zajistí, že veškeré tyto vouchery budou akceptovány a využitelné, pod naší značkou,“ vysvětluje Tomášková.

Platnost neuplatněných voucherů bude podle ní prodloužena na rok až dva. „Jedná se o marketingový koncept, který nám hrubě nevyšel, avšak budeme se snažit vyjít z této situace s hlavou vztyčenou. Lidé, kteří budou chtít let absolvovat jej i absolvují,“ pokračuje Tomášková.

Na černé listině

Na žebříčku největších slevových serverů, který na začátku letošního roku sestavil vyhledávač slev Skrz.cz, připadla portálu Nebeslev desátá pozice. Firmu Nebeslev ale Asociace portálů hromadného nakupování zařadila na seznam nepoctivých prodejců, protože svým obchodním partnerům neplatila podle domluveného platebního kalendáře.

Portál Nebeslev.cz stále zveřejňuje nové slevové nabídky. „Zákazníci si při nákupu na Nebeslev.cz stěžují především na nedodržování podmínek slevových akcí. Ze zpráv zákazníků vyplývá, že přestože se mnohým z nich posléze ze zmíněného portálu dostalo příslibu vrácení peněz, až do teď na ně marně čekají,“ uvedl již dříve ředitel vyhledávače slev Skrz.cz Petr Kováčik.

Skrz.cz proto v únoru vyřadil portál Nebeslev.cz z nabídky. „Kromě samotných zákazníků se na nás obraceli i obchodníci, kteří byli podvedeni a nebylo jim zaplaceno,“ podotkl Kováčik.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!