Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Strach v londýnském City. Když země opustí EU, přijde o pohádkové vize

Londýn. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn. Ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN Ekonomický výkon londýnské finanční čtvrti vzroste v příštím desetiletí o více než třetinu a počet zaměstnanců o deset procent, pokud se nenaplní některé hrozby, jako odchod Británie z Evropské unie.

Předpověď vychází ze studie zadané společností City of London Corporation, která propaguje Londýn jako finanční centrum.

Podle studie ekonomický výkon finančního centra, kterému se říká City of London, loni činil 45 miliard liber. V příštích deseti letech se má zvýšit o dalších 16 miliard liber. 

Tento růst by měl pomoci vytvořit ve finančním centrum 39 tisíc nových pracovních míst. Loni bylo v City zaměstnáno 397 tisíc lidí. Růst City by pak měl přispět ke vzniku 145 tisíc nových pracovních míst v celém Londýně.

Existuje však několik rizik, která by mohla zabránit dosažení tohoto růstu. Jedním z nich je možný odchod Británie z Evropské unie. 

Premiér David Cameron slíbil znovu projednat spojení Británie s Evropskou unií a do konce roku 2017 vyhlásit referendum o členství Británie v EU. Dalšími hrozbami jsou nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, nedostupné bydlení a omezené kapacity v letecké dopravě.

Podle konzervativce Marka Garniera, bývalého člena finančního výboru parlamentu, je pro místní finanční sektor velmi důležité, aby Británie zůstala členem EU. 

„Británie a City of London nejsou jen uznávanou destinací, jsou bránou k jednotnému trhu v Evropě. Je důležité, abychom udrželi naši pozici v Evropě a stali se vlivným členem,“ prohlásil Garnier na průmyslové konferenci.

Výhled růstu pracovních míst pro City přichází v době, kdy investiční banky po celé Evropě propouštějí tisíce zaměstnanců kvůli restrukturalizacím, jejichž cílem je splnit přísnější podmínky regulátorů, a stahují se z některých aktivit, které jim neposkytují odpovídající výnosy, napsala agentura Reuters.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Londýn. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Londýn. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Londýn. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!