Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Strach v londýnském City. Když země opustí EU, přijde o pohádkové vize

Londýn. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn. Ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN Ekonomický výkon londýnské finanční čtvrti vzroste v příštím desetiletí o více než třetinu a počet zaměstnanců o deset procent, pokud se nenaplní některé hrozby, jako odchod Británie z Evropské unie.

Předpověď vychází ze studie zadané společností City of London Corporation, která propaguje Londýn jako finanční centrum.

Podle studie ekonomický výkon finančního centra, kterému se říká City of London, loni činil 45 miliard liber. V příštích deseti letech se má zvýšit o dalších 16 miliard liber. 

Tento růst by měl pomoci vytvořit ve finančním centrum 39 tisíc nových pracovních míst. Loni bylo v City zaměstnáno 397 tisíc lidí. Růst City by pak měl přispět ke vzniku 145 tisíc nových pracovních míst v celém Londýně.

Existuje však několik rizik, která by mohla zabránit dosažení tohoto růstu. Jedním z nich je možný odchod Británie z Evropské unie. 

Premiér David Cameron slíbil znovu projednat spojení Británie s Evropskou unií a do konce roku 2017 vyhlásit referendum o členství Británie v EU. Dalšími hrozbami jsou nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, nedostupné bydlení a omezené kapacity v letecké dopravě.

Podle konzervativce Marka Garniera, bývalého člena finančního výboru parlamentu, je pro místní finanční sektor velmi důležité, aby Británie zůstala členem EU. 

„Británie a City of London nejsou jen uznávanou destinací, jsou bránou k jednotnému trhu v Evropě. Je důležité, abychom udrželi naši pozici v Evropě a stali se vlivným členem,“ prohlásil Garnier na průmyslové konferenci.

Výhled růstu pracovních míst pro City přichází v době, kdy investiční banky po celé Evropě propouštějí tisíce zaměstnanců kvůli restrukturalizacím, jejichž cílem je splnit přísnější podmínky regulátorů, a stahují se z některých aktivit, které jim neposkytují odpovídající výnosy, napsala agentura Reuters.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.