28. října 2013 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Strach z kyberzločinu? Nejmenší obavy mají středoevropští účetní

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Z kyberzločinu mají středoevropští finanční manažeři nejmenší obavy na světě. Vyplývá to z nové zprávy, kterou vypracovaly ACCA (Asociace profesních účetních) a IMA (Institute of Management Accountants) z průzkumu mezi více než 2100 akademiky a odborníky na účetnictví i technologie po celém světě.

Přestože bezpečnost na síti je rostoucím problémem celého světa, pouze 27 procent respondentů ze střední a východní Evropy má obavy z rizik spojených s kyberzločinem.

Je to nejnižší skóre na světě, v porovnání se 74 procenty v Africe, kde panují vůbec největší obavy, a například 59 procenty respondentů ve Spojených státech.

Postavit se kyberzločinu

Ze zprávy dále plyne, že mobilní technologie do deseti let promění způsob práce finančních oddělení firem. Myslí si to 76 procent respondentů ve střední a východní Evropě, v západoevropských zemích v mobilních technologiích spatřuje významný vliv na proměnu financí 67 procent respondentů. Podobně vysoko hodnotily význam mobilních technologií ve financích již jen africké země (82 procent).

"Účetní a finanční profesionálové musí být otevření změnám, které vznikají díky velkým datům, oblakovým technologiím, mobilním a sociálním platformám, postavit se kyberzločinu a vypořádat se s digitálním poskytováním služeb a umělou inteligencí. Budoucnost se nebude podobat minulosti," uvedl partner a šéf výzkumu v Deloitte a člen ACCA Chris Gentle.

Lidovky.cz, ČTK