22. března 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Stres je pryč. Na jak dlouho?

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

Závěrečné měsíce loňského roku byly ve znamení vysokého napětí na finančních trzích v souvislosti s další eskalací evropské dluhové krize.

Hluboká recese v Řecku, neplnění dohod ze strany Řeků a neschopnost evropských lídrů situaci řešit vedly k tomu, že stresované finanční trhy začaly pochybovat o schopnosti evropského bankovního sektoru financovat ekonomiku. Ruku v ruce s tím se zhoršovaly růstové výhledy pro letošní rok v celé Evropě včetně Česka.

Pomalu se nám uzavírá první čtvrtletí roku 2012 a můžeme konstatovat, že katastrofické scénáře se (prozatím) nenaplnily. S pomocí přišla především ECB, což pomohlo nejenom evropským bankám, ale obecně zlepšilo náladu na finančních trzích. Evropské hospodářství se nachází v recesi, naštěstí pouze mírné. A jak ukazují „měkké“ indikátory důvěry, situace v prvních měsících roku je vnímána příznivěji, než tomu bylo na konci roku předchozího. Rizika ovšem zůstávají. Jednak problém evropské dluhové krize ještě vyřešen nebyl, jednak začíná sílit riziko růstu inflace.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!