10. dubna 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Strojírny zaplatí miliardovou pokutu

BRNO Téměř miliardová pokuta, kterou před dvěma lety udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 16 firmám z nadnárodních holdingů za mnohaletý kartel, platí. Podle úřadu firmy celých 16 let téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech. Sankce, která je nejvyšší v historii ÚOHS, se týká například firem Alstom, Hitachi, Siemens nebo Toshiba.

Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti úřadu a zrušil verdikt Krajského soudu v Brně. Ten pokutu ÚOHS loni zrušil, nyní se ale musí kauzou zabývat znovu.

Celkem 16 firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini podle ÚOHS celých 16 let od roku 1988 do roku 2004 a téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech. Sdělovaly si ceny svých nabídek, a jedna z nich si tak vždy zakázku zajistila. V Česku jde jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů Kč. Podle antimonopolního úřadu ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.

Frimy si dostaly pokutu už od Evropské komise

Za stejný prohřešek už firmy pokutovala Evropská komise a za jeden kartel nelze trestat dvakrát, uvedl loni soudce Krajského soudu v Brně David Raus k důvodům zrušení pokuty. Kartel jako takový prý soud nezpochybnil.

Evropská komise stejným firmám vyměřila pokutu v celkové výši přes 750 milionů eur (podle tehdejšího kurzu přes 21 miliard korun), šlo o druhou nejvyšší sankci za kartel v historii evropského soutěžního práva. Podle brněnského krajského soudu komise hodnotila celý kartel, tedy i chování společností na českém trhu. Zohlednila ho ve své pokutě, a český antimonopolní úřad tak neměl správní řízení vůbec zahajovat.

Soudci krajského soudu neuznali ani argument ÚOHS, že bral v úvahu jen kartel od roku 2001 do vstupu Česka do EU. Soutěžní úřad se ale nemůže svévolně rozhodovat, za jaké období řízení povede, míní soud. Pecina ale tehdy namítl, že by takový názor převratně změnil rozhodování jeho úřadu.

"Vždy platí, že delikt může posuzovat jak Evropská komise, tak soutěžní úřad v dané zemi," uvedl již dříve. Připomněl, že za stejný kartel dostaly strojírny pokutu i v několika dalších evropských zemích.

Podle druhostupňového rozhodnutí ÚOHS zaplatily nejvíc čtyři firmy ze skupiny Siemens, a to 284,88 milionu korun. Na kartel upozornil jeden z jeho účastníků, firma ABB. Díky tomu vyvázla bez sankce.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)