Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
17. března 2016 8:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stropnický: Británie zrušila zákaz prodeje bitevníků L-159 do Iráku

bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bitevník L-159 | foto: MAFRA: František Vlček

PRAHA Britské ministerstvo obrany zrušilo zákaz prodeje českých bitevníků L-159 do Iráku. Právu to potvrdil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Irácká armáda dostane 12 provozuschopných letounů a tři stroje na náhradní díly. Britové nechtěli licenci vydat z obavy, že by v letadlech namontovaný radarový systém RWR mohli získat teroristé.

„Z britského ministerstva obrany jsme obdrželi souhlas s vývozem jejich komponentu, Iráčané tak budou moct využívat letouny L-159 bez jakéhokoliv omezení. Otázka nepotřebných bitevníků je tak konečně a definitivně vyřešena,“ řekl Právu ministr obrany Martin Stropnický.

První dvě letadla odletěla již loni bez britských radarů. To se ovšem Iráčanům nelíbilo. Průlom v prodeji nastal po lednové návštěvě britského premiéra Davida Camerona, u kterého se přimluvil šéf české vlády Bohuslav Sobotka.

„Britské ministerstvo obrany provedlo další velmi detailní rozbor svého předchozího rozhodnutí včetně podrobné analýzy případných operačních rizik,” sdělil právu mluvčí britského velvyslanectví v Praze Jan Šimral. Ten dodal, že z rozboru vyplynulo, že celková hrozba již není tak výrazná, aby ministerstvo obrany i nadále odmítalo reexport radarů.

Bitevník L-159
Bitevník L-159

Celkem Irák přes Aero Vodochody, který letouny od armády odkoupil za 750 milionů korun, získá 15 strojů. Česko v boji proti islámským radikálům Irák už v minulosti podpořilo municí i zbraněmi.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...