10. května 2009 21:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Student Agency má licenci na vlaky

Společnost RegioJet, patřící brněnské firmě Student Agency Radima Jančury, získala licenci na vlaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost RegioJet, patřící brněnské firmě Student Agency Radima Jančury, získala licenci na vlaky. | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

PRAHA České dráhy budou mít konkurenci. Společnost RegioJet, patřící brněnské firmě Student Agency Radima Jančury, získala od Drážního úřadu licenci na provozování osobní dopravy na železničních kolejích.

Informoval o tom dnes server iDnes.cz. "Získání licence bylo prvním nutným krokem. Jasně jím deklarujeme náš zájem o vstup na železniční dopravní trh," řekl serveru iDnes.cz předseda představenstva společnosti RegioJet Jan Paroubek.

Podle serveru se RegioJet a České dráhy nyní střetnou v blížícím se výběrovém řízení na provozovatele Jizerskohorské železnice. Soutěž vypsal Liberecký kraj a týká se přepravy cestujících na celkově 1,5 milionu vlakových kilometrů za rok. Jedná se v Česku o doposud největší díl, který má šanci získat jiný dopravce než České dráhy, uvedl server iDnes.cz.

"Naším hlavním cílem je otevření trhu v železniční osobní dopravě. Jen transparentními výběrovými řízeními lze na naši železnici dostat patřičnou kvalitu za reálnou cenu," tvrdí podle serveru Paroubek.

V tom s ním souhlasí i České dráhy. "Tato firma bude jedním z mnoha dalších železničních dopravců na českém trhu. Konkurence je pro nás velmi důležitá," tvrdí mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Podle něj jde o jedinou cestu, jak mohou dopravci v celém Česku dosáhnout skutečných úhrad svých ztrát při provozování regionální dopravy od krajů, které tuto dopravu objednávají, uvedl iDnes.cz.

"Kraje dlouhodobě neplatí to, co železniční doprava opravdu stojí. To v konkurenčním prostředí nebude možné. Soukromí dopravci určitě nebudou jezdit za nereálně podhodnocené ceny, za které jsme nuceni jezdit teď," dodal Kubala s tím, že dalším důležitým aspektem je podle něj to, že každá konkurence bude nutit ty současné dopravce výrazně zvyšovat kvalitu jejich služeb, napsal server iDnes.cz.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…