21. prosince 2010 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Student z Liberce slaví úspěch s návrhem netradiční láhve na víno

Lahve na víno podle návrhu studenta šestého ročníku Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Filipa Albrechta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahve na víno podle návrhu studenta šestého ročníku Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Filipa Albrechta | foto: ČTK

LIBEREC Unikátní lahve na víno v podobě hroznu navrhnul student Technické univerzity v Liberci Filip Albrecht. Jde vlastně o sadu tvořenou nosičem s 24 ampulemi ve tvaru kuliček hroznů. Ojedinělý návrh vynesl Albrechtovi absolutní vítězství v mezinárodní studentské soutěži zaměřené na design PET lahví, kterou vypsala anglo-švédská firma Petainer. Ta také bude zajímavé designové lahve vyrábět.

Ojedinělou lahev tvoří vnitřní nosič v podobě ježka, k němuž se s pomocí vrutového šroubu zavrtaného dovnitř korku připevní každá z ampulí.

Lahve na víno podle návrhu studenta šestého ročníku Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Filipa Albrechta

"Vtip je v tom, že ampule o obsahu dvou decilitrů si každý kupující může sestavit podle vlastního výběru. Celé balení včetně nosiče je možné přenést či zavěsit na vhodném místě pomocí horního textilního ucha," popsal svůj návrh čtyřiadvacetiletý Filip, který je studentem šestého ročníku liberecké Fakulty umění a architektury.

Mezinárodní soutěže se zúčastnila zhruba stovka studentů z univerzit ve Švédsku, Velké Britanii a v České republice. Českých studentů se zapojily zhruba tři desítky. Soutěžilo se ve třech kategoriích obalů, pivo, víno a míchané alkoholické nápoje. Jako materiál byl určen PET nebo jeho směsi.

Lahve na víno podle návrhu studenta šestého ročníku Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Filipa Albrechta

Vyhlašovatel soutěže - firma Petainer, se na výrobu obalů na nápoje a potraviny z těchto materiálů specializuje.

Materiálu se musel podřídit i Filip, který původně uvažoval o skle. "Návrh jsem měl v šuplíku a nebyl zas takový problém ho přizpůsobit. Plast je materiál současnosti a nevadí mi, pokud se nikde neválí," poznamenal student. Na plastu oceňuje, že je lehký a hlavně levný.

Navíc v tomto případě nejde o plast, který čeští zákazníci znají z běžné produkce. "Je tvrdší, vypadá exkluzivněji a mně je velmi sympatické, že je vratný a recyklovatelný. Navíc mě velmi lákala představa, že se můj návrh začne vyrábět ve velkých sériích," řekl Filip. Realizace skleněného návrhu by si vyžádala ruční výrobu.

Lahve na víno podle návrhu studenta šestého ročníku Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Filipa Albrechta

Důležitou podmínkou byla vedle materiálu také funkčnost, včetně použití u stolu. "Návrhy jsme hodnotili podle toho, jak byly lákavé na pohled i na dotyk, jak se s nimi dá manipulovat a jak vyhovují přímé konzumaci.

Návrh Filipa Albrechta z liberecké univerzity, byl jednoznačně nejlepší a stal se vítězem v kategorii Celkově nejlepší design," řekl ČTK ředitel firmy Petainer Nigel Pritchard a připomněl, že firma bude mít na realizované návrhy výhradní práva a autorům za ně bude platit.

Filip Albrecht studuje v Liberci v atelieru Bořka Šípka program Design a prostředí. Příští rok, po dokončení magisterského studia v tomto ateliéru, chce pokračovat studiem dalšího oboru a to Architektury a urbanismu v ateliéru Jiřího Suchomela.

Studenta šestého ročníku Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Filip Albrecht.

"Spojení architektury a environmentálního designu považuji za ideální studijní zkušenost," poznamenal student, jemuž se nelíbí ani stavění domů "na klíč" ani dnešní "minimalistická fádnost". V budoucnu se proto chce pokusit svojí prací změnit stereotyp a uniformovanost dnešní architektury. "Architektura může být funkční, krásná a přitom mít správný kontext s okolním prostředím," tvrdí Albrecht.

ČTK, Lidovky.cz