27. října 2010 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Studenti si věří, do pěti let po škole chtějí šéfovská křesla

Mladí očekávají manažerské posty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí očekávají manažerské posty | foto: Shutterstock

PRAHA Dvě třetiny vysokoškolských studentů chtějí dosáhnout manažerské pozice. Dnes zveřejněný průzkum společnosti Procter & Gamble také ukázal, že téměř třetina mladých očekává, že se do pěti let od nástupu do zaměstnání dostane do vrcholového vedení podniku. Odborníci však upozorňují, že mladým lidem zdaleka nestačí jen ambice a vzdělání, nejlepší je získávat praxi už během studia.

Podle průzkumu, kterého se v září a říjnu tohoto roku zúčastnilo skoro 1800 vysokoškoláků z celé republiky, považují mladí lidé za nejdůležitější pro svou kariéru schopnosti. "Z výsledků vychází, že studenti v tomto ohledu nepovažují za příliš důležité své studijní výsledky nebo znalosti získané během studia. Podle 65 procent z nich je pro získání práce nejdůležitější proaktivní přístup," uvedla Iva Baroňová z firmy pořádající výzkum.

Z oslovených studentů stáli o manažerské posty nejvíce budoucí právníci a ekonomové, nejméně pak studenti pedagogiky a zemědělských oborů. Za podstatné pro budoucí kariéru považuje většina studentů také dobré komunikační dovednosti, jazykové znalosti a praktické profesní zkušenosti.

Praxe při studiu je klíčová
Právě praxe při studiu a schopnost uplatnit teoretické znalosti ze školy v reálném provozu firmy jsou podle expertů klíčové. "Jazykové znalosti se berou jako automatické," upozornila Baroňová s tím, že v angličtině jsou zpravidla i všechny náborové materiály a propozice.

Ve snaze "ulovit" nejnadanější absolventy pořádá mnoho firem, hlavně nadnárodních, programy pro studenty, stáže nebo takzvané stínování špičkových manažerů. Odborníci na vzdělávání také doporučují účastnit se nejrůznějších pracovních veletrhů a mezinárodních výměnných programů.

ČR trápí nedostatek odborníků, hrozí propad HDP

Na nedostatek vzdělaných odborníků si stěžují zejména technické obory, s tímto problémem se už nyní potýkají například Škoda Auto nebo ČEZ. Podle studie pražské pobočky konzultantské společnosti McKinsey and Company může Česká republika kvůli neuspokojivé úrovni školství přijít v příštích letech o stamiliardy korun. Pokud se prý situace nezlepší, HDP by se mohl do roku 2050 propadnout o 11 procent ročně, což je v dnešní době 400 miliard korun.

ČTK, Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.