Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Studie: Čechům by změny klimatu měly přinést pozitivní ekonomický dopad

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Klimatické změny ovlivňují i ekonomiky na celém světě. Analytický tým Deloitte v České republice zpracoval analýzu nazvanou Ekonomie změny klimatu, v níž se pokusil spočítat, jak se změny klimatu v hospodářství projeví.

Jen málo témat se v dnešní době těší větší pozornosti než změna klimatu. Jak vyplynulo z nedávného průzkumu, o tuto problematiku se zajímá každý druhý Čech (53 procent).

Podle 86 procent respondentů, kteří se zúčastnili průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedeného začátkem srpna, dochází v posledních sto letech na Zemi ke klimatickým změnám.

Průzkum uvádí, že zájem o téma projevuje 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent je o tom zcela přesvědčeno.

Na 54 procent dotázaných uvedlo, že dopad změny klimatu bude špatný, 30 procent soudí, že to bude půl napůl. O pozitivním vlivu je přesvědčeno jen pět procent lidí.

Změna klimatu je téma, které stále častěji rezonuje i v českých firmách. Podle průzkumu mezi finančními řediteli, který provedla společnost Deloitte letos v červnu, si řada firem změnu klimatu nejen uvědomuje, ale také aktivně podniká kroky eliminující negativní vliv podnikání na životní prostředí.

„Více než polovina českých firem oslovených v letošním šetření uvádí, že se snaží zvýšit efektivitu využití energií,“ uvedl Marek Kouřil, partner v oddělení poradenských služeb Deloitte.

Těžit bude většina odvětví

Jiná, čerstvě publikovaná analýza společnosti Deloitte naznačuje, že bychom z této změny měli v Česku těžit. „Vztáhneme-li efekt klimatických změn pouze na hospodářství, bude mít zvýšení průměrné roční teploty na českou ekonomiku převážně pozitivní dopad,“ uvádí autoři analýzy Ekonomie změny klimatu.

Vývoj průměrné teploty ve světě a v Česku od roku 1900 do současnosti.

Vývoj průměrné teploty ve světě a v Česku od roku 1900 do současnosti.

,,Jedním z klíčových zjištění je, že z ekonomického pohledu je optimální teplota 15,1 °C. Země s chladnějším podnebím se mohou těšit, že postupné oteplování sníží náklady spojené se zimním ročním obdobím a zlepší výsledky v zemědělství, případně dalších odvětvích.“

Mezinárodní panel pro změnu klimatu (ICCP; organizace založená při OSN v roce 1988, pozn. red.) již dříve vypracoval čtyři nejčastěji uvažované scénáře vývoje klimatických podmínek.

Těmto jednotlivým tzv. reprezentativním scénářům RCP (representative concentration pathways) odpovídají reprezentativní vývoje emisí a atmosférických koncentrací pro skleníkové plyny, aerosoly, chemicky aktivní plyny a také pokrytí a využití území.

Svět bude lepší

Na celosvětové úrovni by ekonomické dopady ve všech scénářích měly být v průměru také pozitivní. Hospodářské dopady se ale při detailnějším pohledu na různé regiony podle podnebných pásů výrazně liší.

Podle analýzy Deloitte budou mít nejvíce potíží africké a arabské země. Zejména Mali, Mauritánie, Niger, Katar, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Burkina Faso, Súdán, Bahrajn a Čad.

„Z rostoucích teplot by měly naopak nejvíce těžit Rusko, Kanada, Mongolsko, Finsko, Kyrgyzstán, Norsko, Tádžikistán, Švédsko, Island a Severní Korea,“ upřesňuje spoluautor studie a ekonom Deloitte Václav Franče.

Banner peak.cz.

Banner peak.cz.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!