22. září 2009 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Studie: Ve střední Evropě začínají vznikat nová místa. I pro manažery

Nová místa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová místa | foto: Shutterstock

PRAHA Firmy ve střední a východní Evropě letos opět nabírají nové zaměstnance. Ke konci roku se očekává růst manažerských pozic, a to včetně oblastí public relations, marketingu a lidských zdrojů.

Platy i odměny drtivé většiny zaměstnanců byly kvůli krizi zmrazeny. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Anderson Willinger, která se zabývá vyhledáváním top manažerů.

Studie potvrdila informace o tom, že absolutní většina odvětví ve střední a východní Evropě již vykazovala v první polovině roku 2009 nárůst náboru nových zaměstnanců. Jeho míra v těchto zemích vzrostla v prvním pololetí o dvě procenta. Nejvyšší nárůst byl v odvětví finančních služeb a výroby. Obor technologie byl v náboru naopak nejvíce zasažen krizí.

Zájem je i o nejvíce postižené obory, PR a marketing

V České republice nejvyššího meziročního růstu náboru dosáhlo odvětví výroby (13 procent) a farmacie a zdravotní péče (dvě procenta). Nejvyšší pokles zaznamenal sektor technologie a finančních služeb.

Z hlediska náboru podle pracovních pozic potvrdila studie pokračující přijímání zaměstnanců ve finančním managementu, finančním controllingu, nákupu a IT. Zmrazení náboru se naopak nejvíce dotklo marketingu, PR a lidských zdrojů. "Informace, které máme k dispozici, nám však ukazují na fakt, že v druhé polovině roku 2009 opět vzroste poptávka po odbornících v oblastech PR, lidských zdrojů a marketingu," komentovala očekávání pro přelom roku Lucie Teislerová z Anderson Willinger.

Firmy zahlcují hromady životopisů

Co se týče nákladů na nábor nových zaměstnanců, překvapivě stouply náklady administrativní. Děje se tak prý především z důvodu vyššího počtu obdržených životopisů od uchazečů o zaměstnání. Studie ukázala, že více kandidátů na střední manažerské pozice totiž sleduje vypsaná výběrová řízení, zatímco jsou stále zaměstnaní.

Celkem 98 procent všech základních mezd ve střední a východní Evropě bylo zmraženo, nejvíce byli zasaženi manažeři na nejvyšších postech. Finanční benefity stagnovaly v 59 procentech společnostech a pět procent firem benefity dokonce nevyplatilo vůbec.

Výrazně se proti roku 2008 změnila ochota manažerů ke stěhování za prací. Až 40 procent manažerů je ochotno se přemístit za novým zaměstnáním. Problém však nastává při oficiálním potvrzení, kdy se tato hodnota sníží na polovinu.

Společnost Anderson Willinger působí na českém trhu od roku 2003. Na počátku roku 2008 byla Praha povýšena na centrum pro více než 15 zemí v regionu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!