10. června 2013 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Země se stárnoucí populací mají nižší inflaci, tvrdí studie

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Země se stárnoucí populací mají většinou nízkou inflaci, kdežto ve státech, kde obyvatelstvo mládne, bývá růst cen vysoký. Zjistil to výzkumný tým největší švýcarské banky UBS. Pro centrální banky vyspělých a vesměs stárnoucích zemí tak bude demografie představovat důležitý faktor v jejich strategii dosahování rovnováhy mezi inflací a ekonomickým růstem.

Singapurský ekonom globálního výzkumného týmu UBS Andrew Cates seřadil vedle sebe průměrné míry inflace pro jednotlivé země za posledních pět let proti změnám míry závislosti, která udává poměr ekonomicky neaktivních, tedy seniorů a dětí, k počtu obyvatel v aktivním věku.

Výsledný graf ukázal, že země, které v poslední době stárly, obvykle vykazují velmi nízkou inflaci a v extrémním případě Japonska dokonce deflaci. Naopak relativně silné cenové tlaky působí v mladých zemích, jako je Indie, Turecko nebo Brazílie.

"Jelikož stárnutí populace začíná významně figurovat v ekonomických perspektivách mnoha velkých rozvinutých i rozvojových ekonomik, má to rozhodně význam pro to, jak by se v nich mohla vyvíjet inflace," uvedl Cates podle agentury Bloomberg.

Zpomalení populačního růstu

Zjištění UBS jsou v rozporu s tvrzeními řady učebnic ekonomie. Ty obvykle říkají, že zpomalení populačního růstu by mělo vyvinout tlak na růst mezd, to znamená i na inflaci, protože pracovní síla se zmenšuje. To ale podle Catese nebere v úvahu to, jak demografie ovlivňuje poptávku po zboží dlouhodobé spotřeby a po nemovitostech.

Cates poukázal na studii pobočky americké centrální banky v St. Louis, podle níž jsou pro mladé, kteří nemají významnější majetek, hlavním zdrojem příjmu mzdy. Mladí tak bývají raději, když jim rostou mzdy a následný vzestup inflace jim tolik nevadí. Naopak starší generace pracuje méně a dává přednost vyšším výnosům z úspor, takže mají averzi vůči inflaci, která jim tyto výnosy snižuje.

"Věková skupina, která v dané ekonomice převládne, tak bude mít větší vliv na ekonomickou politiku a ekonomické výsledky," uvedl Cates ke studii.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?