Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli suchu přijdou zemědělci o dvě miliardy

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Dlouhotrvající sucho poškodilo pětinu osevních ploch obilovin, informovala Agrární komora na základě republikového monitoringu škod. Očekávaný výpadek představuje zhruba půl milionu tun obilí. Pěstitelé tak přijdou v tržbách podle odhadu zhruba o dvě miliardy korun.

Nejpostiženějším je Jihomoravský kraj, kde je poškozeno takřka 60 procent polí s obilím. Sucho patně sníží úrodu také u dalších plodin.

ČTĚTE TAKÉ:

"Poslední deště, které přišly po vymetání obilovin, ve většině oblastech již nezlepší dva ze tří rozhodujících výnosových faktorů, a to počet klasů na ploše a počet zrn v klasu," uvedl Jan Záhorka z Agrární komory.

Největší škody za poslední léta

Přestože zjišťování provedené okresními agrárními komorami k 5. červnu není úplné, očekávají agrárníci, že letošní sklizeň rozhodně nebude tak dobrá, jako loňská. Kromě ze 40 procent poškozených ploch základních obilovin na 270 000 hektarech totiž pěstitelé museli zaorat takřka 70 000 hektarů ozimů kvůli poškození mrazem. "Jedná se o největší rozsah škod za mnoho let," podotkl Záhorka.

Důsledky dlouhodobého sucha

Zdroj: Agrární komora ČR, ČTK

Sucho poškodilo také 30 procent osevních ploch ve Středočeském kraji, třetinu polí na Plzeňsku či čtvrtinu ploch v Olomouckém kraji.

V nejpostiženějších oblastech pokračovala v minulém týdnu zaorávka velmi řídkých a zasychajících porostů a setí náhradních obilovin. Po aktuálních deštích navíc napadají obiloviny virózy.

Zemědělci v Česku v roce 2011 sklidili 8,285 milionu tun obilí, což bylo o 20,5 procenta meziročně více. Loňský rok byl z hlediska úrody čtvrtým nejúspěšnějším rokem za 20 let.

'Některé plochy nebylo možné vůbec sklidit'

Ještě více než obilná pole odnesly nedostatek vláhy plochy trvalých travních porostů a víceletých pícnin. "První seče jsou nižší ve výše poškozených oblastech o 15 až 20 procent, v nížinách o 50 až 70 procent," řekl Záhorka. Podle něj některé plochy nebylo možno sklidit vůbec. Například na Znojemsku snížilo sucho výnos u vojtěšky o 80 procent.

Výrazně poškozeny jsou také porosty kukuřice. Jen v Jihomoravském kraji bylo postiženo bezmála 35 000 hektarů této plodiny. Na Znojemsku očekávají až o polovinu nižší produkci kukuřice.

Postiženy suchem jsou i chmelnice, ovocné sady, ale také mák, luskoviny a slunečnice. V nejpostiženějších oblastech se očekává i výrazné snížení výnosů řepky.

Jak potvrdil odborník na zemědělské pojištění Jiří Havelka z makléřské společnosti Renomia Agro, sucho patří mezi ta rizika, proti kterým se zemědělci v Česku nemohou pojistit. Tuzemští pěstitelé mají jinak v současnosti proti různým rizikům pojištěnu zhruba polovina plodin na orné půdě.

Zemědělci by si přáli fond těžko pojistitelných rizik

Již několik let se mluví o tom, že by mohl vzniknout fond těžko pojistitelných rizik pro zemědělce, do něhož by přispívali sami zemědělci, stát i pojišťovny. V případě škod, proti kterým se v současnosti farmáři nemohou pojistit, by farmářům škody byly kompenzovány z fondu. Dlouhodobá jednání však k zemědělci vytouženému vytvoření fondu zatím nevedla.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Počasí letos zemědělcům příliš nepřeje. Například květnový mráz napáchal škody za 400 milionů korun na jihomoravských vinicích. Poškozeno podle vinařů může být více než 30 procent úrody. V případě nepříznivého počasí může být v souvislosti s tím ohrožena i úroda v následující sezoně. Náhlý pokles teploty způsobil stamilionové škody také ovocnářům. Loňská situace, kdy jim mrazy způsobily ztráty na tržbách přes půl miliardy korun, by se však prý opakovat neměla.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...