2. dubna 2009 17:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Summit G20: Tvrdě proti daňovým rájům

Britský premiér Gordon Brown mluví na londýnském summitu G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Gordon Brown mluví na londýnském summitu G20. | foto: AFP

LONDÝN Největší ekonomiky světa dají na boj s ekonomickou krizí bilion dolarů (asi 20 bilionů korun). Dohodly se na tom na summitu zemí G20 v Londýně. Představitelé těchto států se rovněž shodli na reformě globálního finančního systému, přísnějším dohledu nad finančními trhy a na tvrdším postupu proti takzvaným daňovým rájům. Jednání v britské metropoli doprovázely i nadále demonstrace, ale menší než ve středu, kdy při nich zemřel jeden protestující.

Země G20 zvýší kapitál Mezinárodního měnového fondu (MMF) o 500 miliard dolarů. Bude tak mít k dispozici trojnásobek dosavadního objemu 250 miliard dolarů. Dalších asi 250 miliard dolarů je určeno na rozšíření programu zvláštních práv čerpání (SDR, Special Drawing Rights) v rámci MMF a zbývajících 250 miliard dolarů bude vyčleněno na podporu obchodu. Celkově by tak slíbený bilion dolarů měl připadnout měnovému fondu nebo organizacím ze skupiny Světové banky (SB).

Tvrdě proti daňovým rájům
Poskytnutí historicky největší podpory globální ekonomice oznámil na závěr vrcholné schůzky britský premiér Gordon Brown. Jejím cílem je podle něj zkrátit nynější recesi a zabránit dalšímu úbytku pracovních míst.

Na schůzce se také dohodlo, že skupina G20 přijme společný postup v boji proti takzvaným daňovým rájům, zatímco hedgeové fondy budou muset podléhat regulaci. Cílem je obnovit důvěru v globální finanční systém, a zabránit tomu, aby se současná hluboká krize ještě někdy opakovala.

Protestant zřejmě zemřel na selhání srdce
Účastníci summitu se také shodli na obnovení jednání takzvaného katarského kola o liberalizaci světového obchodu. Podle nejmenovaného diplomata z Evropské unie se o to pokusí na příští schůzce nejvyspělejších zemí G8.

Současné kolo začalo již v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a mělo být už dávno uzavřené. Dohodě ale brání především rozpory v zemědělské politice.

Dnešní protesty v Londýně byly o mnoho poklidnější než středeční; ve městě demonstrovalo jen několik skupinek lidí. Den před setkáním G20 se v centru metropole shromáždilo na 5000 nespokojenců, kteří protestovali proti současnému finančnímu řádu, poničili jednu banku a několikrát se střetli s policií. Jeden z účastníků, asi třicetiletý muž, přitom zemřel, patrně na selhání srdce. Policie do dneška zatkla 111 lidí, většinu z nich ve středu.

Na schůzku G20 dnes dorazil také irský zpěvák a bojovník za práva nejchudších zemí Bob Geldof. Vyzval ekonomické mocnosti, aby nezapomínaly na rozvojový svět a odstranily bariéry, které brání Africe a chudým zemím rozvíjet obchod se Západem.

ČTK, Lidovky.cz