Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šunková absurdita. Úřady rozhýbalo udání kvůli bezmasým prasatům

Španělská sušená šunka - Jamón Ibérico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská sušená šunka - Jamón Ibérico. | foto: Shutterstock

SOKOLOV Úřednickou mašinerii může spustit i nevinný aprílový žert. Své o tom ví dovozce španělské sušené šunky Jamón, který prvního dubna na svém e-shopu nabízel kýtu pro vegetariány z bezmasých prasat. Někomu to zřejmě příliš vtipné nepřišlo a na firmu poslal veterinární inspekci. Ta sice chápe, že šlo o humor, kontrolu však přesto musí provést.

„Jelikož jsou prasata v průběhu svého života krmena pouze vegetariánským jídlem (...) nemají z čeho tvořit masovou tkáň a jejich tělo je tak tvořeno pouze polysacharidy a troškou rostlinných proteinů,“ dočetli se návštěvníci 1. dubna na webu španělského dovozce šunek u nabídky sušené vepřové kýty Jamón vegano za více než 26 tisíc korun.

Žert sdílela firma také na sociální síti Facebook, kde se někteří fanoušci skutečně nechali napálit a vyjadřovali pochybnosti nad případnou úspěšností takového produktu u vegetariánů. Jedny vtip pobavil, někoho mohl urazit, jeden muž se však rozhodl těžko uvěřitelnou nabídku nahlásit úřadům. 

Kvůli aprílovému žertu se dostal dovozce španělské šunky do problémů.

Kvůli aprílovému žertu se dostal dovozce španělské šunky do problémů.

„Zavolal nám inspektor z krajské veterinární správy v Karlových Varech s tím, že od nějakého pána dostali podnět. Ač nechtějí, tak to teď musí řešit,“ řekl serveru Lidovky.cz David Valtr z firmy se sídlem v Sokolově.

„Když jsme jim tu nabídku četli, tak se tomu sami smáli, ale musí dorazit na kontrolu, aby se úřední šiml nakrmil. Jsou v tom nevinně. Sice je to absurdní, ale dělají jen to, co musí,“ dodal Valtr s tím, že následovat by měla i kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce a České obchodní inspekce.

Důvodem stížnosti je podle Valtra klamání spotřebitele a součástí kontroly má být i prohlídka skladu. Jelikož ale není žádný podvedený zákazník, nemusí se dovozce španělské pochoutky obávat sankcí.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí obchodní inspekce Miloslava Fléglová však už případnou kontrolu vyloučila s tím, že jakost potravin nespadá do kompetence jejího úřadu. „Účast ČOI na kontrole je v tomto případě nereálná, a to bez ohledu na to, zda se jednalo o žertík nebo o klasické podání spotřebitele,“ uvedla Fléglová pro server Lidovky.cz.

„Státní veterinární správa má smysl pro humor a jde-li o takovýto aprílový žert, bereme jej pochopitelně jako žert. Nicméně u všech výrobců i dovozců probíhají veterinární kontroly na základě plánu kontrol. A u dovozců se v podstatě prověřuje každá příchozí zásilka, o čemž příjemce musí na základě nařízení vlády 24 hodin předem uvědomit místně příslušnou krajskou veterinární správu,“ uzavírá mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, který je sám známý tím, že tiskové zprávy úřadu odlehčuje komiksovým druhem písma a žertovnými básničkami.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...