Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Supermarketová' loterie Tipsportu je prý nelegální

Leoš Mareš bude tváří nové loterie Tipsportu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Mareš bude tváří nové loterie Tipsportu. |

PRAHA Mezi sázkovou kanceláří Tipsport a ministerstvem financí eskaluje spor o novou loterii. Firma se už několik měsíců snaží protlačit svou novou hru, ministerstvo však tvrdí, že je protiprávní. Nejedná se o Tipšestku, kterou Tipsport odstartoval 11. července. Ta byla jen rychlé náhradní řešení.

"My jsme původně chtěli spustit úplně jinou loterii než Tipšestku, ale ministerstvo nám ji v květnu nakonec nepovolilo," řekl LN ředitel firmy Petr Knybel a přiznal, že rychlost realizace Tipšestky připomínala hurá akci.

Původně plánovanou hru však chce přece jen rozjet. Nová loterie měla být světovou novinkou. "Není nijak zázračná v tom, že by se v ní daly vyhrát stovky milionů. Hra je jednoduchá, jde o to, že si ji vsadí i lidé, kteří si primárně vůbec vsadit nechtějí," tvrdí Knybel.

INFOGRAFIKA


Všechny současné loterie jsou postavené na tom, že se člověk rozhodne a jde si vsadit. "Ta naše je postavená na tom, že budete dělat jiné činnosti a jako vedlejší efekt té činnosti bude hra," dodává. Tou činností má být například nákup zboží.

V praxi by to mělo vypadat zhruba tak, že zákazník nakoupí zboží v některém z řetězců a u pokladny se mu vygeneruje vsazené číslo z účtenky. A právě to ministerstvu vadí. "Tato hra naplňuje definici spotřebitelské loterie, která je ze zákona zakázaná. Chybí zde totiž akt vkladu," řekl Jan Řehola ze státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi.

Tipsport argumentuje, že lidé si nemusí vsadit jen při nákupu, ale i na pobočce firmy. Ministerstvo dále tvrdí, že nová loterie nemá rovné podmínky pro všechny sázející. Sázková kancelář to odmítá a nehodlá ustoupit. Údajně jí dávají za pravdu posudky od dvou nezávislých advokátních kanceláří.

"Lobbujeme za to, aby nám ministerstvo vyhovělo. V tuto chvíli vedeme klasické správní řízení. Pokud nám bude ve správním řízení loterie zamítnuta, tak podáme rozklad. A když ani tam to nevyjde, tak podáme žalobu," říká Knybel. Věří, že se podaří státní orgán v nejbližších měsících či týdnech zlomit. Až dostane nová loterie zelenou, chystá Tipsport velkou reklamní kampaň.

Velkou reklamní kampaň chystá i konkurenční společnost Fortuna, která svoji hru Loto rozjela před měsícem.

Lídrem loterijního trhu však nadále zůstává Sazka, která vybere na své hry asi desetkrát víc peněz než noví konkurenti. Firma bude již brzy na prodej, insolvenční správce Josef Cupka ji chce již brzy prodat ve výběrovém řízení. Investiční skupina Penta, majitel konkurenční Fortuny, však tento způsob prodeje napadá.

Tvrdí, že výběr je pochybný a netransparentní. Počká prý proto na detailní zveřejnění podmínek tendru a následně se rozhodne, zda se prodeje zúčastní. "Praktiky Josefa Cupky v úzké součinnosti s PPF a KKCG připomínají praktiky konkurzní mafie," prohlásil mluvčí Penty Martin Danko.

Penta se o Sazku přetahuje se skupinami PPF a KKCG již několik měsíců, PPF a KKCG však ovládají věřitelský výbor Sazky.

Poslední ranou ve sporu je žaloba, v níž chce Sazka po Pentě vrátit přes dvanáct milionů dolarů za její pomoc při emisi dluhopisů, za něž se financovala výstavba haly. "Požadujeme po Pentě vrácení plnění z titulu bezdůvodného obohacení," uvedla Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Penta žalobu odmítá.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...