Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svatomartinská vína už jsou na trhu. Letošní sklizeň začala zhruba o tři týdny dřív

Ekonomika

  6:00
PRAHA / VALTICE - Pro označení Svatomartinské vybrali letos someliéři Národního vinařského centra 387 vín od více než stovky vinařů. Mnozí ale nečekají na oficiální termín svatého Martina a svá mladá vína už prodávají s předstihem.

Růžový Modrý Portugal je i letos jedním z vín, která uvedou vinaři do prodeje 11. listopadu s logem svatého Martina na bílém koni. foto: Marek Podhora, MAFRA

Vína ročníku 2018 jsou tady. Některé prodejny a hlavně e-shopy vinoték a vinařství už nabízejí plody letošní vinohradnické sklizně. Zatímco velká část producentů využívá k uvedení svých vín z aktuální sezony až 11. listopad a celorepublikovou marketingovou akci Svatomartinské víno, jiní na nic nečekají.

Letošní vydařená sklizeň přišla zhruba o tři týdny dřív než v jiných letech a dřív také končí. Pěstitelů, kteří nečekají na oficiální start prodeje, organizovaný u nás Vinařským fondem jako jakási obdoba francouzského svátku mladých vín Beaujolais, může být letos víc než jindy.

Vinaři už sklidili většinu úrody. Podle prvních odhadů bude letos hroznů o poznání víc než loni.

Není třeba otálet

Žádná evidence nedočkavců neexistuje, jisté je jen to, že mohou svou letošní produkci v tuto chvíli označovat jako „mladá“ vína, ale nesmí používat chráněný výraz a logo Svatomartinské. Záleží jen na strategii nebo potřebách každého vinařství. „Není třeba otálet. Sklizeň jsme začali rekordně brzo, už desátého srpna, a máme dneska sklizeny i poslední odrůdy. Na trh do velkoobchodu jsme už dali náš Muškát moravský a na začátku listopadu ho nabídneme i v e-shopu,“ uvedla Markéta Sojková z mikulovského Vinařství Volařík.

Vinaři přemohli počasí. Letošní ročník bude dobrý i díky slunnému podzimu

„Ideální je poslouchat přírodu. Někdy je 11. listopad trochu šibeniční termín, aby víno bylo dobré, jindy, jako letos, není na co čekat. Neřídíme se daty, ale přírodou,“ říká Volaříková. Podobně uvažují i leckde jinde. Mladá vína už nabízí třeba Ampelos – šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, Vinné sklepy Lechovice, znojemské Vinařství Lahofer, vinařství Navajn z Hodonic na Znojemsku a další.

„Jsme malovinaři, děláme to trochu jinak než jiní. A naše přirozeně perlivá vína jsou pitelná dřív než jedenáctého listopadu,“ vysvětluje důvody časného uvedení vlastního muškátu s názvem Hřebec Martin na trh spolumajitel vinařství Navajn František Nahodil. Oficiální uvedení vín z letošní sklizně na svatého Martina má svá pravidla. Zájemci, kteří chtějí svou produkci prezentovat pod značkou podporovanou i masivní kampaní v médiích a při desítkách akcí po Česku, musí svá vína přihlásit k posouzení do degustační komise. Ta letos vybrala od více než stovky vinařů a vinařských firem celkem 387 vín, což je o osm víc než loni. 

Na pulty prodejen pak v roce 2017 putovaly od 11. listopadu celkem 2,2 milionu lahví s logem svatého Martina na bílém koni. A letos má být počet lahví podobný. „Je to na každém, jak se rozhodne. Značka Svatomartinské si už po letech svou pozici na trhu našla a každý, kdo chce tuto marketingovou příležitost využít, má možnost,“ říká šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Mladé víno, které chce vinař prezentovat pod ochrannou známkou Svatomartinské, musí splnit daná senzorická kritéria (včetně třeba limitu obsahu alkoholu a cukru). Přihlásit nelze také každé mladé víno, ale jen oficiálně vyhlášené odrůdy. Z bílých je to Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, z červených lze takto označit jen Modrý Portugal a Svatovavřinecké az růžových pak Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké.

Vinobraní v Mutěnicích na Hodonínsku.

Bude to dobrý ročník

A jak se už nyní ukazuje, kvalita úrody je výborná. Přestože dlouhotrvající sucho vinaře potrápilo. Chladné noci a podzimní déšť pak situaci zřejmě zachránily. Letošek tak bude výjimečný nejen v kvalitě, ale i množství sklizených hroznů.

Vinaři letos vyrobili rekordní množství růžových vín, jejich obliba roste

„Z nalahvovaných vín, která jsem už měl možnost ochutnat, jsou výborná bílá i červená. Bílá jsou trochu jiná než jindy, jsou šťavnatější s výraznou kyselinkou, decentnější, medovější. Z červených třeba Portugal je krásně ovocný. Takový jsem už dlouho nepil,“ řekl LN Marek Babisz, hlavní someliér Národního vinařského centra.

V loňském roce, kdy část úrody pomrzla, ale kvalitou se jednalo o dobrý rok, sklidili tuzemští pěstitelé z celkové plochy téměř 18 tisíc hektarů vinic 79,7 tisíce tun hroznů. Letošek se co do množství prý bude blížit spíše k roku 2015, ve kterém se u nás sklidilo z vinohradů přes 90 tisíc tun. Česko i přes úsilí domácích vinařů zdaleka není soběstačné v produkci vína. Z roční spotřeby u nás ve výši 2,1 milionu hektolitrů (v přepočtu kolem 20 litrů na hlavu) tvoří produkce od domácích vinařů jen třetinu. Zbytek se dováží.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...