19. listopadu 2009 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švédská firma zřejmě použila Koženého privatizační kupony

Viktor Kožený na Bahamách na snímku z roku 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Kožený na Bahamách na snímku z roku 2003 | foto: Lidové noviny

BAKU Ázerbájdžánské privatizační kupony jsou neslavně proslulé díky "pirátovi z Prahy" Viktoru Koženému. Na jejich nákup nachytal Kožený bohaté americké investory, kterým nakonec zbyly jen bezcenné papírky. Teď se ale zdá, že přece jen mají svoji hodnotu.

Švédská telekomunikační firma TeliaSonera za ně v listopadu koupila část největšího ázerbájdžánského mobilního operátora Azercell Telekom. Je pravděpodobné, že šlo o kupony, jež kdysi vlastnil Kožený.

TeliaSonera odmítla prozradit, kdo byl původním držitelem těchto kuponů. Podle mluvčího firmy Palma Kallemura šlo o třístranný obchod mezi TeliaSonera, držitelem kuponů a ázerbájdžánskou vládou. Jednalo se přitom o kupony vydané v "první vlně" kuponové privatizace v Ázerbájdžánu v polovině devadesátých let.

Jediným zahraničním majitelem tak velkého množství ázerbájdžánských kupónů je Gerald O’Shaughnessy, který je má právě z bývalých Koženého společností. Za to, aby mu za ně Ázerbájdžán dal slušnou cenu, lobboval v Baku například americký senátor Sam Brownback.

Více informací k tématu si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.