Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Svérázný výzkum? Singapur se díky němu může stát městem budoucnosti

Singapur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Singapur. | foto: Reprofoto

PRAHA/SINGAPUR Stojíte v pokoji jako ze sci-fi filmu. Pohybem ruky po prostoru přepínáte televizní kanály, rychlými pohyby můžete vybírat titulky z celého světa. Přesně jako v Minority Report – jen nemusíte stát u obrazovky. Pracujete totiž skrz celou místnost.

Americká novinářka Sarah Laceyová, která se už 15 let věnuje technice, navštívila singapurskou originalitu a popsala ji pro server techcrunch.com.

V atriu, hned za zdí, vám hologram ženy trochu výsměšným tónem říká, že skleněná okna nad vámi, kterých se začíná zlehka dotýkat déšť, jsou pokryta samočistící vrstvou, která sbírá jemný prach, balí ho do kuliček a ty se při dešti odplaví pryč.

Futuropolis v Singapuru.

Tyto prostory nejsou jen imaginární, takto se můžete cítit uprostřed komplexu, jehož název je jako vystřižen z Disneyovky – Futuropolis.

Kostlivec na rotopedu
Lidé tu žijí, pracují a vytvářejí šílené futuristické výzkumy věcí, jež jsou výše popsané .Vítejte v singapurském projektu, který podporuje vláda a na kterém pracují většinou imigranti a řídí výzkumy pro nepotřebné věci, na které nikde jinde na světě nechtějí dávat peníze.

Kdekoliv v tomto prostoru můžete vidět velké obrazovky se senzory, které zjistí vaše pohlaví a dle toho vám servírují reklamu, obrazy na stěnách se spolu s vámi pohybují.

Futuropolis v Singapuru.

Můžete projít kolem kostlivce, který jezdí na rotopedu. Nikdo netuší, proč tu je, ale všem to přijde extrémně vtipné. Mimo jiné tu je i bar budoucnosti, ve kterém můžete posílat srdíčka a pozdravy ostatním stolům pomocí dotykových obrazovek, které jsou na deskách před vámi.

Proč to lidé dělají? Kvůli zábavě? Nebo to má nějaký praktický smysl?

Když se nemůžete fyzicky hýbat, měl by o vás někdo vědět
Hry, ve kterých řídíte auta pomocí myšlenek, by mohly pomoci postiženým dětem, či lidem po mrtvici. Pohybové senzory by v nemocnicích mohly indikovat pohyb pacientů na lůžku. Pokud by se pacient dlouho nepohnul, může přijít sestřičkám rychlé upozornění Pozor, č. 115 může mít proleženiny. Bohužel, tyto projekty jsou ještě daleko před námi.

Futuropolis v Singapuru.

Jsou zde však odvětví, kam tečou peníze jak z Futuropolisu, tak i z ostatních výzkumných laboratoří. Většina peněz jde do výzkumů pro lepší život městských lidí. Ať jde o vtipné využití vědy v domácnostech, či přeměnu odpadků na palivo.

Indie, Indonésie a čínský experiment
Indie je v extrémní situaci. Má jednu z nejhorších infrastruktur, které jsou na světě k vidění. Výpadky elektřiny, ucpané kanály a nejhorší doprava, jaká existuje. A co je alarmující, auto má méně než 5% Indů a dvě třetiny z nich stále žijí na vesnicích. Jestliže někdo nepřijde s řádnou urbanistickou inovativní teorií, města se stanou, jak porostou, neobyvatelnými.

Anketa

Má výzkum v singapurském Futuropolisu smysl?

Ano. 111
Ne. 25
Nevím. 38

Podobně je na tom i Indonésie a Čína. Právě Čína ale spustila experiment, když si postavila industriální park Su-čou (SIP) blízko Šanghaje. Jsou zde krásná místa u řeky, obchody a restaurace. Milióny lidí, kteří nemohou bydlet v Šanghaji, bydlí místo toho zde a mají přibližně stejnou kvalitu života.

SIP byl jedním z prvních technických experimentů, které v Číně zavedl komunistický reformátor Teng Siao-pching. Partnerem stavby byl Singapur.

Singapur, návrh pavilonu na Expo 2010, který dostal do finále, ale nakonec nevyhrál.

Palivo z lidských výkalů
Futuropolis chce přijít s vývozem praktických řešení problémů pro přelidněné země. Ať už jde o výhody v technologiích jako je využití větru a slunce, investice do čistších vodních systémů nebo jak změnit lidské výkaly na palivo, které by zaručilo stálé městské osvětlení bez výpadků.

Ekologický mrakodrap Edit v Singapur je ve výstavbě. 

Město budoucnosti? Singapur není přelidněný, ale umí využít ekonomických výhod: jedné z největších hustot populace na světě a miliard ve výzkumu, který, ač se nyní zdá nepraktický, se může časem zakomponovat do běžného života.

Jestli vývoj Futuropolisu bude pokračovat stejným směrem, Singapur se brzy stane nejdůležitějším městem rozvojových trhů.

Singapur.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...