Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Svět čeká sedm hubených let, bude se šetřit

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

ST.GALLEN/PRAHA Světovou ekonomiku možná čeká "sedm hubených let" v důsledku úsporných opatření. Státy je ale musí zavádět, aby zkonsolidovaly veřejné finance, i když někteří přední američtí ekonomové jejich efektivnost zpochybňují. Prohlásil to německý ministr financí Wolfgang Schäuble na setkání držitelů Nobelovy ceny ve švýcarském St. Gallenu.

Informovala o tom agentura Reuters. Podle Schäubleho potrvá několik let, než úsporná opatření přinesou ovoce, ale tato "krátkodobá bolest přinese dlouhodobý zisk".

ČTĚTE TAKÉ:


Zároveň upozornil na nevyhnutelnost užší ekonomické spolupráce v Evropě pro zabezpečení jejího dlouhodobého růstu. Nejprve však musí Řecko, Portugalsko, Itálie a Španělsko zkonsolidovat svoje finance a zavést strukturální reformy.

Největší ekonomika EU zpomaluje
Růst největší evropské ekonomiky, německé, v posledních měsících výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí stoupla pouze o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy vzrostla o 1,3 procenta.

Prognóza na příští rok předpokládá zhruba dvouprocentní růst německé ekonomiky. Uvádí to podle dnešního vydání magazínu Der Spiegel interní analýza německého ministerstva financí.

Navzdory nejistotě na finančních trzích a problémům eura tak německá ekonomika počítá pro rok 2012 s mírně vyšším růstem než na počátku letošního roku, kdy ho odhadovala na 1,8 procenta. Na vývoji německého hospodářství je z velké části závislé i Česko.

Pro letošní rok jsou tak podle ministerstva "přírůstky HDP výrazně nad tři procenta nepravděpodobné". Mnoho německých ekonomických institutů a bank také už snížilo své odhady růstu německého hospodářství z původních asi 3,5 procent na současná tři procenta.

S podobným růstem v roce 2011 počítá i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Loni největší evropská ekonomika vzrostla o 3,7 procenta.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....