30. září 2013 20:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světlík: Bakala se v OKD chová jako investor, ale ne jako vlastník

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. | foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Společnost NWR, majitel ostravských dolů OKD, by měla sanovat ztrátu a podpořit fungování dolu Paskov ze svého. Uvádí to v rozhovoru pro úterní Lidové noviny majitel a generální ředitel strojírenského gigantu Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

Situace kolem ohlášeného propouštění stovek horníků by se podle v takovém případě nemusela tolik vyhrotit.

“Je to naprosto v pořádku, že se vláda nehodlá finančně podílet na prodloužení těžby v Paskově. Nás se taky nikdo neptá, z čeho platíme naše lidi. To je přece věcí vlastníka, aby se staral o chod fabriky,“ říká byznysmen, jehož ziskový strojírenský holding zaměstnává přes osm tisíc lidí.

K TÉMATU:

Institucionální investor, nebo vlastník?

Podnikatelé se podle Světlíka dělí na institucionální investory a na vlastníky. „Zatímco vlastníci řeší dlouhodobou perspektivu svých firem, musí se vypořádat s výkyvy trhu, investor má na věc zcela jiný pohled. Vlastník musí počítat s tím, že přijdou i hubené roky a připravuje se na to. Investor opouští problémovou investici a jde si zhodnotit peníze jinam. U OKD jsme svědky chybných kroků a nereálných strategií,“ komentuje letošní miliardové ztráty majitele dolů společnosti NWR.

Podnikatel Zdeněk Bakala, který ovládá zhruba třetinu důlní společnosti, se podle Světlíka chová v tomto případě spíš jako investor než vlastník. „Když firma prodělá za půl roku deset miliard, je to nestandardní,“ tvrdí Světlík.

Vysoké poplatky pro odběratele elektřiny

K tíživé situaci v Moravskoslezském kraji přispívá podle něj i stát stanovením vysokých poplatků, které musejí platit velcí odběratelé elektřiny na podporu obnovitelných zdrojů. Světlík jako iniciátor takzvané Vítkovické výzvy – apelu dvacítky největších odběratelů energie – tvrdí, že zákonem nedávno snížený poplatek z 583 korun za megawatthodinu na 495 korun, je nedostatečné řešení.

Podniky jako například Unipetrol, ArcelorMittal, Třinecké železárny nebo OKD musejí i tak odvádět na podporu zelené elektřiny stovky milionů ročně a to je znevýhodňuje oproti konkurenci v Evropě. Průmyslníci, sdružení v rámci Vítkovické výzvy, požadují, aby stát poplatek snížil co nejdříve na částku 400 korun za MWh.

Miroslav Petr

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz