Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světlíkovy Vítkovice poprvé přiznaly trable. Nestíhají platit miliardy

Majitel ostravských Vítkovic Jan Světlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel ostravských Vítkovic Jan Světlík | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

OSTRAVA Některé firmy ze skupiny jsou ve složitější finanční situaci, přiznalo na čtvrteční valné hromadě vedení strojírenského holdingu, který zaměstnává přes sedm tisíc lidí.

Stabilní společnost bez výraznějších potíží přes obtížnou situaci na trhu. Tak odrážel strojírenský holding Vítkovice, který majoritně ovládá ostravský miliardář a filantrop Jan Světlík, jakékoliv zprávy z trhu, že čelí finančním potížím.

Ve čtvrtek poprvé na mimořádné valné hromadě přiznal, že situace není tak „růžová“.

ČTĚTE TAKÉ:

„Žádná ze společností skupiny není v úpadku. Jsou však některé firmy, které jsou ve složitější finanční situaci. Aktuálně se pracuje na úsporných řešeních a zároveň dojednání splátkových kalendářů,“ uvedl v sídle v ostravské Ruské ulici Pavel Filipčík, člen představenstva Vítkovice, a.s., která zastřešuje desítky strojírenských podniků. Zdůraznil pak, že žádná ani k úpadku nesměřuje.

Společnosti, které mají potíže, jsou podle něj tři. Zejména Vítkovice Power Engineering (VPE), která nyní zápasí se zpožděnou stavbou turecké elektrárny Yunus Emre pro investora Adularya. Ta měla k poslednímu únorovému dni letošního roku nasbírány dluhy vůči dodavatelům za více než 2,4 miliardy korun, z nichž po splatnosti už je více než 1,2 miliardy.

Kromě nich se s těžkostmi potýkají ještě Vítkovice Mechanika a Vítkovice Gearworks. Celkem mají firmy ve skupině sesbíráno na 3,5 miliardy dluhů po splatnosti.

Na druhou stranu má skupina pohledávky za svými obchodními partnery ve výši přesahující sedm miliard, z nichž po splatnosti je 3,7 miliardy korun.

Strojírenský holding tento týden oznámil, že mu vloni meziročně poklesl zisk o 160 milionů korun na necelou čtvrtmiliardu korun s tím, že výsledek ovlivnilo zejména vytváření stamilionových rezerv.

Samotné Vítkovice, a. s. pak skončily ve ztrátě 70 milionů. Obrat skupiny, která je po důlní firmě OKD balancující na pokraji krachu největším zaměstnavatelem v moravskoslezském regionu, dosáhl 14 miliard korun, informovala mluvčí Eva Kijonková.

Ta pak také čtvrteční mimořádnou valnou hromadu označila za šikanu ze strany minoritního akcionáře KKCG miliardáře Karla Komárka, který se Světlíkem ve Vítkovicích vede zákopovou válku. Právě na žádost KKCG byla totiž valná hromada svolána.

Sám Světlík pak označil požadavek KKCG na zveřejnění podrobností z uzavřených smluv, aby mohli akcionáři posoudit, zda jsou výhodné pro firmu, za nemravné. „KKCG dlouhodobě pracuje na poškozování Vítkovic,“ uvedl s tím, že zveřejnění detailů smluvních vztahů by pro Vítkovice přineslo sankce. Sám se však na valné hromadě neukázal.

KKCG ústy své mluvčí Dany Dvořákové obvinění z šikany odmítla. „Důvodnost svolání valné hromady potvrdily informace zveřejněné představenstvem,“ sdělila.

Podrobnosti čtěte v sobotních LN.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...