Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 6 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světová ekonomika přichází kvůli korupci o 3,6 bilionu dolarů ročně, tvrdí OSN

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Korupce je civilizační fenomén. Vždy tu byla a pravděpodobně v určité míře přetrvá i v budoucnu. Úplatkářské aféry zmítají nejen Českou republikou, ale dominují zprávám po celém světě. Podle OSN světová ekonomika vlivem korupce přichází o 3,6 bilionu dolarů ročně.

Korupce se vyskytuje všude na světě. Zasahuje bohaté i chudé země a nese s sebou obrovské ekonomické škody. Světovou ekonomiku ročně stojí neuvěřitelných 3,6 bilionu dolarů (v přepočtu asi 80 bilionů korun). Tolik peněz totiž podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese mizí v úplatcích nebo je jinak zpronevěřeno.

Ať už je podoba korupce jakákoliv (úplatkářství, zpronevěra, praní špinavých peněz, daňové úniky, „kamaráčofty“ a další formy), vždy někoho poškodí. Vede ke slabším institucím, k menší ekonomické prosperitě i zaměstnanosti a environmentálním katastrofám.

Korupce je jako rakovina, která rozkládá stát. „Přispívá k nestabilitě, chudobě a jednou z hlavních příčin, které přivádí slabé země k vládním selháním,“ píše na svém webu OSN. Organizace zároveň označuje mezinárodní korupci za „jednu z největších překážek“, které komplikují dosažení cílů udržitelného rozvoje v roce 2030, mezi něž patří celosvětové potlačení chudoby a hladu, zvýšení vzdělanosti i blahobytu a zlepšení infrastruktury.

Čtvrtina populace podplácela

Z předloňského celosvětového průzkumu společnosti Transparency International, v němž odpovídalo na 162 tisíc dospělých, vyplynulo, že čtvrtina respondentů musela za poslední rok zaplatit úplatek za přístup k veřejným službám.

A více než polovina (57 %) lidí uvedla, že jejich vláda si vedla „špatně“ v boji proti korupci, což vládní činitele řadí v globálním průměru mezi nejzkorumpovanější skupinu. Stojí po boku policie.

Index vnímání korupce

Transparency International také každoročně (už od roku 1995) sestavuje na základě průzkumu mezi experty žebříček 180 zemí podle indexu vnímání korupce (CPI). Odborníci hodnotí mimo jiné schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah a míru zneužívání veřejných prostředků. Nejhůře v hodnocení tradičně dopadají africké země a země Středního východu.

A přestože Evropa zažívá vrchol ekonomické konjunktury, evropské země zaznamenávají solidní ekonomický růst, nízkou nezaměstnanost i umírněnou inflaci, jde starý kontinent v rámci indexu dolů. Body v posledních letech ztrácí dokonce skandinávské země (Dánsko, Švédsko, Finsko i Norsko), které byly tradičně uváděny jako příklady států s nízkou mírou korupce ve veřejné správě.

„Řekl bych, že je to dané jakousi únavou z boje proti korupci, kterému sice věnujeme spoustu energie, ale korupční kauzy se nepřestávají vynořovat a je to do jisté míry dáno i určitou přeregulovaností ve veřejném i v soukromém sektoru. Tam je mnoho různých nařízení, direktiv, směrnic, školení či kontrol, které do jisté míry jen melou naprázdno a zvyšují averzi lidí,“ řekl před časem serveru Info.cz David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

Nejméně korupční prostředí je podle hodnocení z roku 2017 na Novém Zélandu. Tato ostrovní země získala 89 bodů ze 100 možných. Naopak na chvostu žebříčku se umístilo Somálsko (9 bodů), Jižní Súdán (12 bodů) a Sýrie (14 bodů).

Česko v boji proti korupci ztrácí

Česká republika získala v hodnocení z předminulého roku 57 bodů, což ji oproti roku 2016 posunulo ze 47. na 42. příčku žebříčku zemí podle indexu vnímání korupce. Na průměr Evropské unie (65 bodů) ale stále výrazně ztrácíme.

Výsledek za rok 2017 odráží na jednu stranu skutečnost, že se do dílčích sledovaných oblastí promítla některá již dříve přijatá legislativní opatření (registr konečných vlastníků, novelizace zákona o střetu zájmů, úprava financování politických stran, regulace hazardu), současně ale nezachycuje problémy v jejich implementaci. Určitý pozitivní vliv mělo i přebytkové hospodaření státního rozpočtu, jež ale souvisí s obecným trendem rostoucí ekonomiky ve většině zemí Evropy.

Banner peak.cz.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.