29. června 2016 18:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světová mobilní dvojka Vodafone uvažuje o tom, že dá vale Londýnu

Vodafone. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone. Ilustrační foto. | foto: Reuters

LONDÝN Britský mobilní operátor Vodafone by mohl přesunout své ústředí z Londýna do zahraničí. Bude to ale záležet na výsledku jednání o podmínkách odchodu z Evropské unie.

Operátor, který působí v řadě zemí unie včetně Česka sdělil, že po čtvrtečním referendu o odchod země z EU je pro něj důležité udržet si přístup k volnému pohybu lidí, kapitálu a zboží. Firma zároveň sdělila, že na konkrétní závěry ohledně dlouhodobého umístění centrály je ještě příliš brzy.

Dodala ale, že podnikne jakékoli kroky, které bude považovat za správné. Minulý týden šéf firmy Vittorio Colao upozornil na to, že kdyby Británie vystoupila z EU, riskovala by tím vyloučení z plánů na nový jednotný trh v digitálních službách.

Tento mobilní operátor není jedinou velkou společností, která zvažuje opuštění svého ostrovního sídla. Problém by se mohl dotknout zejména finančních institucí z londýnské čtvrti City. Pro ně je volné obchodování v rámci EU nesmírně důležité.

Firmy jsou zatím v konkrétních prohlášeních o odchodu z Ostrovů zatím spíše zdrženlivé. Je ale zřejmé, že dopady verdiktu z referenda pro ně můžou být drtivé. Například majitel Virgin Group Richard Branson v tomto týdnu prohlásil, že jeho skupina přišla o třetinu hodnoty.

Vodafone zaměstnává v Británii třináct tisíc lidí a mimo ni má v šestnácti zemích světa 108 tisíc zaměstnanců. Více než polovina firemního zisku za poslední finanční rok pocházela z podnikání v Evropě, Británie se na něm podílela jedenácti procenty. Firma také sdělila, že začne své hospodářské výsledky účtovat v eurech namísto liber.

Britský premiér David Cameron na sumkitu v Bruselu.
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce budoucnost v EU.

Vodafone je podle počtu zákazníků druhým největším mobilním operátorem na světě. Firma působí rovněž v České republice, kde měla na konci března zhruba 3,4 milionu klientů.

Obavy z důsledku „brexitu“ na své podnikání v EU vyjadřuje řada dalších velkých britských firem. Britský ministr obchodu a podnikání Sajid Javid na úterním setkání se zástupci podnikatelských organizací a největších britských hospodářských odvětví řekl, že hlavním cílem ve vyjednáváních s Bruselem bude zajištění přístupu na jednotný trh EU.

ČTK