9. srpna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světové ceny potravin vzrostly. OSN varuje před potravinovou krizí

Různé druhy rýže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Různé druhy rýže | foto: Shutterstock

ŘÍM Světové ceny potravin se v červenci vrátily k růstu po předchozích třech poklesech za sebou. Oznámila to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Varovala rovněž, že existuje nebezpečí vzniku nové potravinové krize, pokud začnou země omezovat export.

Cenový index potravin FAO minulý měsíc stoupl na 213 bodů z červnových 201 bodů. Vrátil se tak na dubnovou úroveň. Podle FAO by navíc index mohl pokračovat v růstu.

ČTĚTE TAKÉ:

Před pěti lety ve světě vypukla potravinová krize, když prudké zdražení potravin vyvolalo v některých zemích nepokoje. Index FAO se nyní nachází pod rekordním maximem 238 bodů z loňského února, je však blízko úrovní z období potravinové krize, napsala agentura Reuters.

"Ceny mají prostor k dalšímu růstu," uvedl navíc ekonom FAO Abdolreza Abbassian. "Rozhodně to nebude sezona, ve které ceny klesnou pod úroveň předchozího roku," dodal. Potravinová krize se podle něj ale vrátí pouze v případě, že země začnou zavádět opatření, jako jsou zákazy vývozu některých druhů potravin.

Lidovky.cz, ČTK