23. května 2014 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světové ceny ropy rostou. Vliv má ukrajinská krize a dění v Libyi

Těžba ropy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Světové ceny ropy v pátek rostou, severomořská ropa Brent zůstává nad hranicí 110 dolarů za barel. Ropu podpořila krize na Ukrajině a v Libyi a příznivé hospodářské zprávy z USA a Číny, které jsou největšími světovými spotřebiteli této strategické suroviny.

Cena ropy Brent kolem 19:30 SELČ vykazovala nárůst o více než deset centů na 110,49 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala zhruba půl dolaru na 104,35 USD za barel.

Investoři v pátek sledovali vývoj na Ukrajině, kde se mají v neděli uskutečnit prezidentské volby. Ukrajina je důležitou tranzitní zemí pro dodávky ruského plynu do Evropy. Ruská média v pátek napsala, že radikálové z ultranacionalistické ukrajinské organizace Pravý sektor a bojovníci v neoznačených černých uniformách střílejí na východě Ukrajiny příslušníky ukrajinské armády, kteří odmítají útočit na civilní obyvatelstvo.

"Geopolitické obavy před víkendovými prezidentskými volbami na Ukrajině přetrvávají; střety mezi povstalci a ukrajinskými silami pokračují," sdělil podle agentury Reuters Michael Poulsen ze společnosti Global Risk Management. V Libyi podle něj panuje nejistota ohledně aktuální produkce ropy.

Spory mezi vládou a povstalci

Libyjští demonstranti ve čtvrtek uzavřeli vedení společnosti, která provozuje ropný přístav Briga. Na východě země byl tento terminál jediným, který zůstával v provozu prakticky po celých devět měsíců, kdy trvaly spory mezi vládou a skupinou libyjských povstalců.

Ceny ropy v pátek k růstu podpořila příznivá data z USA a Číny. Růst zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v květnu zrychlil na tříměsíční maximum. Čínský průmyslový sektor pak tento měsíc zaznamenal nejlepší výkon od začátku roku.

Lidovky.cz, ČTK