7. května 2012 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světové trhy prudce klesají. Děsí je Francie a Řecko

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

Západoevropské akcie po nedělních volbách ve Francii a v Řecku výrazně poklesly. Nejvýrazněji se propadaly v Řecku, kde byly výsledky voleb nejznepokojivější. Ze stejného důvodu prudce klesla Tokijská burza i akciové trhy jinde v Asii, často na několikaměsíční minima.

Index 50 největších akciových titulů sestoupil o téměř dvě procenta na minimum za čtyři a půl měsíce. Výsledky voleb v Řecku a Francii zpochybnily odhodlání politiků provádět úsporná opatření, která mají pomoci s řešením dluhové krize eurozóny.

"Reakce devizového trhu naznačuje, že pokud se skutečně ukáže, že evropští politici ustupují od úsporných opatření, bude to na finančních trzích vnímáno jako velmi negativní," řekl Lutz Karpowitz, devizový analytik u Commerzbank. "V Řecku je to snad nejhorší možný výsledek. Vypadá to, že nepůjde sestavit vládu, jež by souhlasila s úsporami."

Někteří stratégové uvádějí, že průlom z těsného rozpětí znamená možnost dalšího oslabení k letošnímu dnu kolem 1,2623 dolaru. Ekonomové ale očekávají ještě další pokles.

Jak výsledky řeckých a francouzských voleb ovlivňují ekonomiku eurozóny

V Řecku nedokázaly získat většinu dvě hlavní politické strany podporující zahraniční záchranný balík, což vyvolává otázky o budoucnosti tohoto programu a potenciálně i o členství Atén v eurozóně.

Francouzský socialista Francois Hollande, jenž požaduje delší lhůtu pro vymazání rozpočtového deficitu, vystrnadil z čela země středopravého Nicolase Sarkozyho. Výsledek by mohl značit obrat od úsporných kroků v eurozóně, které vede Německo.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.