Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světové trhy prudce klesají. Děsí je Francie a Řecko

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

Západoevropské akcie po nedělních volbách ve Francii a v Řecku výrazně poklesly. Nejvýrazněji se propadaly v Řecku, kde byly výsledky voleb nejznepokojivější. Ze stejného důvodu prudce klesla Tokijská burza i akciové trhy jinde v Asii, často na několikaměsíční minima.

Index 50 největších akciových titulů sestoupil o téměř dvě procenta na minimum za čtyři a půl měsíce. Výsledky voleb v Řecku a Francii zpochybnily odhodlání politiků provádět úsporná opatření, která mají pomoci s řešením dluhové krize eurozóny.

"Reakce devizového trhu naznačuje, že pokud se skutečně ukáže, že evropští politici ustupují od úsporných opatření, bude to na finančních trzích vnímáno jako velmi negativní," řekl Lutz Karpowitz, devizový analytik u Commerzbank. "V Řecku je to snad nejhorší možný výsledek. Vypadá to, že nepůjde sestavit vládu, jež by souhlasila s úsporami."

Někteří stratégové uvádějí, že průlom z těsného rozpětí znamená možnost dalšího oslabení k letošnímu dnu kolem 1,2623 dolaru. Ekonomové ale očekávají ještě další pokles.

Jak výsledky řeckých a francouzských voleb ovlivňují ekonomiku eurozóny

V Řecku nedokázaly získat většinu dvě hlavní politické strany podporující zahraniční záchranný balík, což vyvolává otázky o budoucnosti tohoto programu a potenciálně i o členství Atén v eurozóně.

Francouzský socialista Francois Hollande, jenž požaduje delší lhůtu pro vymazání rozpočtového deficitu, vystrnadil z čela země středopravého Nicolase Sarkozyho. Výsledek by mohl značit obrat od úsporných kroků v eurozóně, které vede Německo.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...