Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světoví magnáti chtějí investovat v Egyptě. Aby ukázali, že je stabilní

Západ slunce nad egyptskými pyramidami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Západ slunce nad egyptskými pyramidami. | foto: Reuters

ŠARM AŠ-ŠAJCH Přední světové korporace přislíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů. Jsou mezi nimi italská Eni, americká PepsiCo či britská BP a německý Siemens. Firmy se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch účastní ekonomické konference, která má ukázat, že je tato země pro investice stabilní.

Celkem by vláda chtěla získat na summitu příslib investic ve výši 15 až 20 miliard dolarů (390 až 520 miliard Kč). V Egyptě po pádu vlády Husního Mubaraka stále převládají nepokoje.

PSALI JSME:

Egyptská vláda chce v letošním fiskálním roce zdvojnásobit zahraniční investice na 8 miliard dolarů. Důvěrou v Egypt ale stále otřásají islamistické vzpoury na Sinaji a také časté militantní útoky, které jsou po celé zemi.

Vysoké investice plánují hlavně energetické firmy. Vláda si od investic do energetické sektoru slibuje, že se jí podaří zastavit nejhorší energetickou krizi za několik desítek let. Rostoucí spotřeba energií a pokles těžby totiž způsobily, že se Egypt v posledních letech změnil z čistého vývozce energií na čistého dovozce, zemi tak nyní trápí výpadky elektřiny.

10 miliard od Siemens, půl miliardy od Pepsi

Italský těžební gigant Eni podepsal s egyptskou vládou dohodu o investicích na příští čtyři až pět let ve výši 5 miliard USD. Britská ropná společnost BP zase dokončila dohodou o investici do rozvoje těžby plynu v deltě Nilu ve výši 12 miliard dolarů. Další britská firma BG má podepsat dohodu o investici za 4 miliardy dolarů na příští dva roky v neděli.

Siemens podepsal předběžnou dohodu o výstavbě elektráren v Egyptě za 10,5 miliardy dolarů. Dohoda má zvýšit kapacitu výroby elektřiny v zemi o třetinu. Součástí dohody je i výstavba větrné elektrárny a závodu na výrobu rotorových listů.

Americký nápojový kolos PepsiCo chce ještě letos investovat v Egyptě do rozšíření výroby 500 milionů dolarů.

Již v pátek Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty slíbily poskytnout Egyptu 12 miliard dolarů na stabilizaci ekonomiky. To je velká podpora pro prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který se snaží ekonomiku reformovat.

Egypt chce od USA stíhačky na boj s extremisty

Agentura Reuters upozornila, že investory odrazuje také byrokracie a přebujelá státní administrativa, která je v Egyptě patrná. Ve čtvrtek prezident podepsal zákon, který má právě obavy zahraničních investorů z přebujelé byrokracie uklidnit. Vláda se rovněž domnívá, že bude potřeba snížit počet státních zaměstnanců na jeden milion ze současných asi sedmi milionů.

Americký ministr zahraničí John Kerry v sobotu také slíbil, že Spojené státy již „velmi brzy“ rozhodnou, jak uvolní stovky milionů dolarů ze slíbené americké vojenské pomoci Egyptu. Spojené státy pozastavily čerpání těchto peněz v roce 2013, když vládu v Egyptě převzala armáda.

Egypt chce od USA získat stíhačky F-16, tanky a další techniku pro boj s extremisty. Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy se domnívá, že peníze jsou nutné pro zajištění stability na Blízkém východě. Washington ale musí potvrdit, že Egypt učinil pokrok v oblasti lidských práv, demokracie a právního státu. Anebo vydat prohlášení, že taková podpora je v zájmu americké národní bezpečnosti, upozornila agentura AP.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Prodej osobních počítačů meziročně poklesl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Prodej osobních počítačů meziročně poklesl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Prodej osobních počítačů meziročně poklesl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...