3. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světovou chudobu můžeme vymýtit do roku 2030, míní šéf Světové banky

Pákistánu hrozí hladomor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánu hrozí hladomor | foto: Reuters

WASHINGTON V extrémní chudobě žije zhruba každý pátý obyvatel naší planety. Podle prezidenta Světové banky Jim Yong Kima je ale šance to změnit. Vymýtit ji lze už do roku 2030 a mezinárodní společenství by se podle Kima mělo ke splnění tohoto cíle zavázat.

Díky zrychlenému ekonomickému růstu v rozvojových zemích je podle šéfa Světové banky poprvé šance ukončit extrémní chudobu během jedné generace. Organizace přitom v roce 2010 odhadla, že v extrémní chudobě žije asi 1,2 miliardy lidí, tedy asi 21 procent světové populace.

Světová chudoba

Hladomor v Somálsku.

Ekonomický vzestup nejlidnatějších zemí světa jako jako Čína, Indie a Brazílie vytáhl v minulých desetiletích z chudoby stamiliony lidí a ještě více obyvatel posunul do nové globální střední třídy s příjmem od dvou do deseti dolarů na den.

S chudobou ale dál těžce zápasí oblasti jižní Asie a černé Afriky a země postižené konflikty, jako je například Afghánistán.

K dosažení navrženého cíle bude nutné snížit celkový počet lidí žijících pod absolutní hranicí chudoby 1,25 dolaru (asi 25 korun) denně na tři procenta světové populace. Zároveň je nutné zvýšit o 40 procent příjem na osobu nejchudších 40 procent obyvatel každé rozvojové země, poznamenal šéf Světové banky.

Nový cíl umožní Světové bance v rámci boje s chudobou stanovit priority rozvojových projektů, řekl Kim. "Je načase zavázat se k ukončení extrémní chudoby," pronesl necelé tři týdny před jarním zasedáním Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Klíčem k dosažení vytčeného cíle je podle Kima pokračování rychlého ekonomického růstu v rozvojovém světě, zejména v jižní Asii a subsaharské Africe. Samotný růst ale nestačí a podle Kima je nutné omezovat nerovnost, aby ekonomický rozvoj zasáhl i chudé vrstvy.

Pracovat se také podle něj musí na zmírnění dopadů přírodních katastrof. Ty postihují zvláště velmi chudé země, protože ty nemají prostředky k tomu, aby jejich dopady omezily nebo se s nimi rychle vyrovnaly.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?