22. ledna 2016 6:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světový byznys chce na prestižním fóru získat zpět důvěru lidí

Členky hnutí Femen protestovaly v Davosu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členky hnutí Femen protestovaly v Davosu | foto: Reuters

Krásný den plný lehce zachmuřených tváří. Nejvýše položené město Evropy jako by samo o sobě přímo odráželo dojmy uprostřed programu letošního Světového ekonomického fóra. Nad hlavami více než dvou tisícovek účastníků je nebe bez mráčku, mezi luxusními hotely ale kloužou po sněhu, tajícím pod nohama, a bojí se, aby neztratili rovnováhu.

Ačkoliv na světovou ekonomiku, stejně jako na švýcarský Davos, právě svítí slunce, mezi globální elitou sílí obavy z další krize. V souvislosti s letošní změnou v Bílém domě, pokračující uprchlickou vlnou a tlakem nízkých cen ropy na státy, jako je Írán, Saúdská Arábie a Rusko, tu dokonce zaznívá i slovo revoluce.

Jedním z nejskloňovanějších pojmů v rozhovorech mezi účastníky je důvěra. Největší banky se snaží ujistit, že nepřišly o důvěru klientů za finanční krize, nejsilnější vlády doufají v důvěru voličů tváří v tvář milionům imigrantů. Zvláště pak u střední třídy, která se z krize nevzpamatovala tak dobře a bojí se o práci. A celé světové hospodářství jako by se utvrzovalo ve vlastní sebedůvěře. Jako ostatně každý rok na stejném místě.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble včera na fóru prohlásil, že je potřeba investovat miliardy do řešení uprchlické krize. „Byla by hrozná ostuda, kdyby se Evropa změnila v pevnost,“ prohlásil včera Schäuble. Paradoxně se městečko uprostřed švýcarských Alp každoročně mění v pevnost, když se v něm řeší všechny problémy světa.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Blahobytní Češi nevěří v lepší zítřky

Máme se lépe, ale cítíme se hůře. Češi si od začátku 90. let minulého století polepšili v mnohém, že by se ale naše společnost vyvíjela dobrým směrem, si přesto nemyslí. „Máme dvojnásobné reálné mzdy. Neznamená to však, že se máme dvojnásobně lépe,“ představil výsledky studie s Jan Žůrek z poradenské společnosti KPMG, která srovnala data z různých oblastí.

  • Západní Balkán uzavírá hranice

Za první tři týdny letošního roku dorazilo podle údajů OSN do Řecka více než 35 450 běženců. Většina z nich se chystá projít přes řecko-makedonskou hranici a pokračovat dál do Evropy.

  • Lídiny hrátky s čertem

Zapátráme-li v dosavadní filmografii režiséra Filipa Renče, překvapivě v ní nenajdeme žádnou pohádku. Ve filmu Lída Baarová si tento utajený sen bohatě plní.

Lidové noviny

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?