6. května 2015 18:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světový prodej alkoholických nápojů loni skomíral. I kvůli Rusku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Prodej alkoholických nápojů po celém světě se loni zvýšil o pouhých 0,8 procenta. Nevýrazným tempem tak rostl druhý rok za sebou. Vyplývá to ze zprávy organizace Euromonitor International, o které informovala televizní stanice CNBC. Světovou poptávku po alkoholu ovlivnil zpomalující růst v Číně. V Rusku, jehož ekonomika směřuje do recese, se objem prodeje alkoholických nápojů snížil o šest procent.

Po celém světě se loni prodalo 252 miliard litrů alkoholických nápojů.

Odbyt brzdila ochabující poptávka na některých rozvíjejících se trzích. Například v Číně prodej alkoholických nápojů vzrostl jen o 1,2 procenta, což bylo jedno z nejpomalejších temp od 90. let minulého století.

V Rusku, jehož ekonomika se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a západních sankcí kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi, klesl prodej alkoholických nápojů o šest procent. Podle Euromonitoru je na vině „pokračující makro a geopolitické napětí“.

Nejvíc klesl prodej vodky

„Zdánlivě nezastavitelný motor na rostoucích trzích se začíná zadrhávat,“ napsal v doprovodné poznámce analytik organizace Euromonitor Spiros Malandrakis. Výrazněji přitom podle něj utrpěl světový prodej vodky a koňaku, který je závislý na jediném trhu nebo jedné oblasti. V případě vodky tak světový prodej klesl o pět procent.

V Rusku, které má největší světový trh s vodkou, klesl loni prodej tohoto nápoje o 12 procent, uvedl dnes britský list The Telegraph. Odrazilo se to i na celkově nižším světovém odbytu vodky, který utrpěl největší pokles za pět let.

Čínská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí zpomalila růst na sedm procent, což pro ni bylo nejpomalejší růstové tempo za posledních šest let. Ruská ekonomika vykázala podle ruského ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva v prvních třech měsících roku meziroční pokles o 2,2 procenta.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.