20. listopadu 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světový výzkum: Česko patří mezi podnikatelské superstáty

Česká republika patří spolu s Polskem, Tureckem, Francií a Německem mezi podnikatelské superstáty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká republika patří spolu s Polskem, Tureckem, Francií a Německem mezi podnikatelské superstáty | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika patří spolu s Polskem, Tureckem, Francií a Německem mezi podnikatelské superstáty. Vyplývá to ze zprávy HSBC a společnosti Future Laboratory, která oceňuje především sílící ekonomiku, důraz na inovace, pružný přístup k podnikání a pokračující investice do technologií.

Zástupci 69 procent firem v ČR podle zprávy soudí, že podnikům se bude v nadcházejících letech dařit lépe. Jen pět procent si jich myslí, že bude ekonomický vývoj naopak horší. Respondenti rovněž předpovídají, že dařit se bude zejména společnostem, které vsadí na inovace (50 procent), využijí internetu (50 procent) či dají přednost investicím do technologií (43 procent).

"V následujícím desetiletí budou evropské ekonomice nadále dominovat Francie, Německo, Španělsko, Itálie a Británie, už jen kvůli velikosti svého trhu. Ovšem právě podnikatelské modely a finanční postřehy z menších ekonomických mocností, jako je ČR, umožní evropským firmám přehodnotit, co to znamená úspěch v podnikání," uvedl Tom Savigar z Future Laboratory.

Česká republika šla v porovnání s ostatními evropskými zeměmi do recese s nízkým rozpočtovým deficitem a vláda podnikla kroky, aby rozpočtová situace neznemožnila další optimální a dynamický ekonomický vývoj, upozornil ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Bank Andrew Blach.

Klíčový je optimismus

Tato síla a optimismus plynoucí ze zprávy jsou podle něj pro Česko klíčovým faktorem a firmy by se podle toho měly zařídit.

Optimismus tuzemských podniků roste i podle průzkumu Hospodářské komory ČR z letošního září. Podle jeho výsledků odhaduje svou celkovou ekonomickou situaci pro rok 2010 optimisticky 28 procent firem, v únoru to bylo 10,2 procenta. Podíl pesimistických firem se snížil v uvedeném období z 62 na 30 procent. Výsledky výzkumu ovšem také ukázaly, že podíl optimistických firem v ČR sice roste, ale stále nedosahuje úrovně před rokem.

Zpráva HSBC vychází z hospodářských údajů a rozhovorů se zástupci podniků z řady vybraných evropských trhů, a to včetně stovky zástupců firem z ČR. Navíc přináší reprezentativní průřez názorů akademiků na ekonomické klima v celé Evropě.

Future Laboratory zprávu zpracovala mezi srpnem a říjnem 2009. Její zaměstnanci zhodnotili výkonnost evropských států s pomocí dat a analýz od Světového ekonomického fóra, z Mezinárodního ústavu pro řízení rozvoje ve Švýcarsku a od společnost Economist Intelligence Unit.

ČTK