10. června 2012 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Světovým podnikatelem roku je africký bankéř Mwangi

Podnikatel roku 2011 James Mwangi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel roku 2011 James Mwangi | foto: Ernst & Young

MONTE CARLO Světovým podnikatelem roku se stal James Mwangi z Keni, muž, který pomohl zpřístupnit bankovní služby ve střední a východní Africe širokým masám. Dokázal přesvědčit přes osm milionů Afričanů o prospěšnosti spoření v bance.

Equity Bank, do které Mwangi vstoupil před dvaceti lety, se za léta jeho působení vypracovala z malého nedůležitého ústavu na největší banku v regionu. Mwangi dokázal přesvědčit Afričany z Keni, Ugandy, Rwandy a dalších států východní a střední Afriky, že právě ukládání peněz v bance a jejich zpřístupnění lokálním živnostníkům pomůže národním ekonomikám postavit se na nohy.

ČTĚTE TAKÉ:

Když Mwangi v bance začínal, mělo bankovní účet v Keni asi tři tisíce obyvatel. Dnes spravuje Equity bank se 7,3 miliony účtů asi 57 procent bankovních kont v Keni.

"Je pro mne ctí převzít toto ocenění ve prospěch zaměstnanců a zákazníků Equity Bank," řekl Mwangi po vyhlášení výsledků. "Je to světové uznání pro Afričany, kteří se pouští do podnikání a tím pomáhají měnit ekonomickou a sociální situaci v Africe."

Světového podnikatele roku vybírá pravidelně poradenská společnost Ernst & Young. V jejím závěru vybírala komise z 59 finalistů z 51 zemí, kteří již získali titul za nejlepšího podnikatele roku ve své domovině. Českou republiku reprezentoval Jannis Samaras, šéf sodovkárny Kofola.

jkzJan Kaczor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!