29. října 2012 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Svoboda vyčistil pražské firmy od politiků. Poslední skončil Hurda

Pavel Hurda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Hurda | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Odchod vlivného politika a kontroverzního podnikatele Pavla Hurdy (ODS) z vedení Pražské plynárenské sliboval pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) už loni na podzim. Hurdova rezignace z představenstva akciové společnosti ale přišla až nyní. Jednalo se o posledního magistrátního zastupitele, který vedl zároveň městskou firmu.

Hurda rezignoval na post na post předsedy a člena představenstva, zároveň byl ale zvolen do dozorčí rady společnosti. Nahradil tak dosavadního člena, zastupitele Ondřeje Pechu (ODS). Kromě Pechy opustil dozorčí radu také sociální demokrat Lubomír Habrnál.

ČTĚTE TAKÉ:

Valná hromada vybrala do rady kromě Hurdy také zastupitele Milana Urbana (TOP 09) a Marca Müllera. Hurda, který je mimo jiné majitelem žižkovského Paláce Akropolis působí také v dozorčí radě pražského Dopravního podniku a ve firmě Pragoplyn.

Pražská plynárenská

V akciové společnosti Pražská plynárenská drží E.ON podíl 49,35 procenta a dalších 50,2 procenta kontroluje holding, v němž má Praha 51procentní podíl.

Zbytek holdingu ovládá E.ON. Praha usiluje o odkup podílu E.ON v Pražské plynárenské.

Místo Hurdy byl do představenstva zvolen současný předseda představenstva Pražské plynárenské Holding Miroslav Nosál.

Odvolání vlivného politika a kontroverzního podnikatele Hurdy sliboval primátor Bohuslav Svoboda (ODS) už loni na podzim.

Odborníci místo politiků

Hurda je totiž posledním pražským zastupitelem, který nadále setrvával v představenstvu společnosti vlastněné městem. Jeho angažmá kritizovala hlavně TOP 09. Hrozil kvůli tomu i koaliční spor.

Praha před časem personálně obměnila představenstva městských firem, usiluje totiž o to, aby tyto placené funkce zastávali odborníci, nikoli politici.

Dosud ale v některých pražských společnostech sedí politici, kteří působí nebo působili v zastupitelstvech městských částí. S tím ale Praha podle dřívějšího vyjádření primátora nemůže nic dělat.

Pavel Hurda

O Hurdovi se v nedávné minulosti hovořilo jako o strůjci nevýhodné transakce s pozemky u parku Parukářka, kterých se městská část za symbolickou částku zbavila. Na místech, kde měla být původně hřiště a sportoviště, se plánovala výstavba luxusní bytové čtvrti. Nové složení radnice ale tento plán zatrhla

Jeho jméno se nedávno objevilo i v souvislosti s omilostněnou ředitelkou Metropolitní univerzity Praha Annou Benešovou. Ta mu měla v obálce předat sto tisíc korun.

Benešová si od něj slibovala, že ovlivní ostatní v zastupitelstvu v případě univerzitní žádosti o odkoupení budovy v této městské části. Hurda jí však úplatek vrátil a u soudu vše dosvědčil.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz