2. června 2016 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcaři představili telefon pro Jamese Bonda. Cena se šplhá k půl milionu

Chytrý mobilní telefon Solarin má být nejlepším a nejbezpečnějším přístrojem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytrý mobilní telefon Solarin má být nejlepším a nejbezpečnějším přístrojem na... | foto: Sirin Labs

PRAHA Vlastního soukromí si každý cení jinak. Pro ty, kdo jsou za bezpečí svých dat ochotni zaplatit 400 tisíc korun, má řešení firma Sirin Labs. Její nový chytrý telefon Solarin, jako stvořený pro agenta 007 Jamese Bonda, údajně neprolomí žádná bezpečností služba světa.

Sirin Labs dodává telefon s nainstalovanými nejnovějšími záplatami, což ostatní výrobci obvykle nedělají. Předně však má smartphone s uhlopříčkou 5,5 palce na zadní straně tlačítko, jehož stisknutím se zařízení přepne do superbezpečného módu.

V ten okamžik může uživatel zapomenout na e-mail, Facebook a další služby. Povoleny jsou jen odchozí hovory a posílání šifrovaných textových zpráv. Ať už má ale člověk jakákoliv tajemství, pokud jsou uložená v Solarinu, nikdo se k nim nedostane.

„Naši zákazníci jsou velmi chytří lidé z oblasti mezinárodního obchodu, podnikatelé či partneři finančních společností,“ říká zakladatel Sirin Labs Moshe Hogeg s poukazem na partnerství s bezpečnostními firmami Koolspan a Zimperium.

Chytrý mobilní telefon Solarin má být nejlepším a nejbezpečnějším přístrojem na...
Chytrý mobilní telefon Solarin má být nejlepším a nejbezpečnějším přístrojem na...

Cílové skupině však odpovídá i cena. Ta je 9500 liber bez daně. Konečná cena tak v přepočtu činí zhruba 403 tisíc korun.

Někomu se to může zdát hodně za telefon, který váží 250 gramů, nefotí tak dobře, jak by podle technické specifikace měl, a používá nevyhovující procesor Snapdragon 810, který Samsung vyřadil kvůli přehřívání se.