Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcarští dělníci berou zhruba 100 tisíc. V referendu chtějí seškrtat platy manažerů

Švýcarsko. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarsko. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERN Nejnižší plat ve švýcarském potravinářském podniku Nestlé činí v přepočtu 97 tisíc korun měsíčně. Manažeři tohoto gigantu však pobírají až 238krát více. To by se ale brzy mohlo změnit, Švýcaři totiž budou o omezení příjmů vrcholových manažerů rozhodovat v nedělním referendu.

Šéf švýcarského potravinářského gigantu Nestlé Paul Bulcke si podle ekonomického magazínu Bilanz vydělá 12,6 milionu švýcarských franků (téměř 280 milionů korun) ročně, což je 238násobek nejnižší mzdy ve firmě. Ve farmaceutické firmě Roche jsou platové nůžky údajně rozevřeny v poměru 1:261 a u výrobce hodinek Swatch je to 1:137.

To se však nelíbí například Mladým sociálním demokratům (JUSO), kteří navrhují omezit platy manažerů tak, aby nejvyšší příjem v daném podniku dosahoval maximálně 12násobku toho nejnižšího. Strana pro svůj návrh získala 100 000 potřebných podpisů ve velmi krátké době.

Byl by to konec zahraničních investic, varuje Nestlé

To ale neznamená, že návrh ve všelidovém hlasování, k němuž je oprávněno 5,2 milionu občanů, snadno projde. Průmysl před referendem rozpoutal velkou kampaň varující před sociálním úpadkem. "Zrušit pracovní místa? 1:12 Ne," stálo na plakátech po celé zemi. Ztráty konkurenceschopnosti a rušení pracovních míst se obává také vláda.

Švýcarské referendum.

Švýcarské referendum.

Koncern Nestlé varoval, že žádná zahraniční firma v případě přijetí principu "1:12" nebude chtít působit ve Švýcarsku.

Rozhořčení občanů kvůli přehnaně vysokým mzdám vrcholných manažerů je sice i ve Švýcarsku velké, ale podle průzkumů hrozí iniciativě "1:12" porážka. Agentura DPA k tomu poznamenává, že Švýcaři se za desetiletí přímé demokracie naučili dobře zvažovat pro a proti a rozhodovat věcně.

Bohatí platí daně, tak je to v pořádku

Údaje švýcarské ústřední finanční správy ukazují, že nejbohatších deset procent Švýcarů odvádí 80 procent daní. "Jsem přesvědčen, že švýcarské obyvatelstvo je v ekonomických otázkách otevřené, pragmatické a rozumné," řekl šéf koncernu Roche Severin Schwan.

Referendum je ve Švýcarsku tradiční formou přímé demokracie. Občané alpské země se hned několikrát ročně v hlasováních vyjadřují k nejrůznějším a často zcela zásadním otázkám fungování státu. Celonárodní referenda se mohou konat až čtyřikrát ročně, v tom, které se chystá o víkendu, budou občané kromě platu manažerů rozhodovat také o výši dálničních poplatků a zdanění rodin s dětmi.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....