Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcaři vysávají z Česka lékaře. Mohou jim nabídnout výrazně lepší plat

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Čeští lékaři a zdravotní specialisté jsou žádaným zbožím na mezinárodním trhu. A to stále víc spolu s tím, jak se rozvíjí byznys s moderní péčí o zdraví. Mezi špičku v kvalitě péče patří Švýcarsko, a právě z této země aktuálně přichází poptávka do Česka.

"Lovci hlav" tu vyhledávají odborníky z různých medicínských oborů a lanaří je do alpské země. "Češi tam mají výborný zvuk," říká Jitka Weber, headhunterka ze společnosti Stanton Chase.

Čeští specialisté mají ve světě velmi dobrou pověst už desítky let. Je to způsobené hromadným odchodem české lékařské inteligence po roce 1968. A mnozí z nich emigrovali právě do Švýcarska, kde zapůsobili svými zkušenostmi.

Švýcaři proto kontaktují české headhuntery, aby pro ně vysoce odborné profese na našem území vyhledali. "Švýcaři Čechy vnímají jako velmi erudované lékaře," tvrdí Jitka Weber.

Momentálně je největší zájem o profese, jako jsou anesteziologové či radiologové. Zájem je i o různé specialisty ze stomatologických oborů. Hlavním lákadlem jsou samozřejmě peníze. Vysoké platy dokážou vyvážit i nadprůměrné životní náklady. "Platový rozdíl je takový, že lékaři dokážou ušetřit daleko víc než v ostatních zemích," říká Weber.

O Čechy je zájem i navzdory kontrolovanému trhu
O Čechy je veliký zájem i navzdory tomu, že ve Švýcarsku existují formální bariéry - v zemi funguje kontrolovaný trh. Nelze proto systematicky upřednostňovat českého odborníka před domácím.
"I tak to švýcarský zájem neovlivnilo a řešíme nezvyklý počet zakázek," říká Weber.

Ve Švýcarsku si vytváří většina firem působících ve zdravotnictví své centrály. Velký zájem je proto nejen o zdravotnické odborníky, ale i o obchodníky a manažery obchodních týmů, které se specializují na zdravotnické produkty.

Začátkem srpna se tam například uskutečnila významná akvizice. Cegedim, globálně působící expert na zdravotnickou technologii, odkoupila švýcarské byznyscentrum farmaceutické společnosti IMS i s jejich zákaznickou databází. Zahraniční analytici se shodují, že to poukazuje na významnost tamního trhu. Švýcarská databáze zdravotnických firem v současnosti registruje více než osmnáct tisíc firem tohoto zaměření a přes tisícovku licencovaných dealerů.

Nedostatek odborníků je globální problém
Nedostatek specialistů a odborníků ze zdravotnictví je ale globálním problémem, potýkají se s ním i další země, například Německo i Česko. "Specialisté z Německa odešli dál na západ, protože jim nebyly poskytnuté dostatečné podmínky," tvrdí Weber. Samotné Německo tak muselo začít hledat odborníky v zahraničí.

To samé hrozí i Česku. Personální agentura Manpower už začala odborníky pro český trh hledat. "Evidujeme zájem českých zdravotnických zařízení o personál ze zahraničí, protože i v Česku je tento profil pracovníků velmi nedostatkový," říká Jiří Halbrštát, marketingový manažer Manpower.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...