Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcaři zesilují boj proti silnému franku

Trezor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trezor | foto: ČTK

CURYCH Švýcarská centrální banka (SNB) posílí dosavadní opatření ke snížení kurzu franku, který podle ní zůstává silně nadhodnocený a pro ekonomiku představuje problém.

S okamžitou platností tak banka zvyšuje objem vkladů na viděnou z dosavadních 120 miliard na 200 miliard franků. Rozšíří tak měnovou bázi, což by mělo i snížit atraktivitu měny. Analytici jsou ale skeptičtí, podle nich to nestačí. Reakce trhu jim dala zapravdu, protože frank pokračoval v růstu.

Proč je frank oblíbený?

Švýcarský frank je považován za stabilní měnu, která lépe odolává otřesům na finančních trzích, než měny jiných zemí. Vysoký zájem o nákup švýcarského franku je patrný hlavně v posledních týdnech, kdy klesaly ceny akcií. Frank tak posouval historická maxima vůči euru i dolaru. Nejvíce na to doplácejí švýcarští vývozci, neboť cena jejich zboží v zahraničí se při zpětném přepočtu na franky snižuje.

"Opatření, která centrální banka proti růstu švýcarského franku zatím přijala, jsou znát. Nicméně švýcarský frank zůstává masivně nadhodnocený," píše se ve sdělení centrální banky. Aby dosáhla nového cíle, který si u kurzu své měny stanovila, začne nakupovat státní dluhopisy a sáhne také po devizových swapech.

Úroky jsou na nule
SNB už snížila základní úrok téměř na nulu a minulý týden oznámila, že k rychlejšímu zvýšení likvidity franku využije devizových swapů. Pokud to bude nutné, je centrální banka připravena sáhnout také k dalším opatřením, která by pomohla kurz měny snížit. Další opatření nutná asi budou, protože trh si z dosavadních kroků centrální banky těžkou hlavu nedělá.

Kolem poledne vykazovalo euro vůči franku pokles asi o 1,2 procenta a prodávalo se za zhruba 1,13 CHF. Podobně kurz dolaru oslabil o dalších asi 1,3 procenta na 0,7859 CHF. Frank přitom bezprostředně po oznámení zpevnil až o dvě procenta, jak byl trh z opatření centrální banky zklamán.

"Jak je vidět z vývoje křížových kurzů vůči švýcarskému franku, trh je velmi zklamán, že centrální banka přímo neintervenuje," poznamenal analytik společnosti IGM Mark Mitchell.

"Je to klasický příklad, kdy se kupují spekulace a prodávají fakta. Tentokrát ale fakta nebyla ani zdaleka tak působivá jako zveřejněné zprávy," dodal s odkazem na anglické přísloví "buy on rumour, sell on news", jímž se obchodníci často řídí. Znamená to, že investoři nakupují před zveřejněním určité zprávy a prodávají hned, jak je potvrzena.

Nepříznivým vývojem kurzu švýcarské měny se má ještě zabývat vláda. Trh očekává, že kabinet přijde s opatřením za zhruba 1,5 miliardy franků (asi 32,7 miliardy Kč), aby pomohl mírnit dopady vysokého kurzu franku na ekonomiku. Podle listu Tages Anzeiger se počítá třeba s daňovými úlevami pro hotely a exportéry.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!