4. ledna 2013 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcarská banka zaplatí a skončí. Odkláněla americké peníze

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Švýcarská soukromá banka Wegelin & Co. u okresního soudu v Manhattanu přiznala vinu v obvinění, že pomáhala bohatým Američanům k daňovým unikům. Banka pomohla ukrýt Američanům na účtech v zahraničí nejméně 1,2 miliardy dolarů (23,1 miliardy Kč). Wegelin je první zahraniční bankou obžalovanou americkými úřady v moderní historii.

Úřady obvinily banku loni v únoru. Obvinění bylo těžkou ranou pro švýcarskou národní tradici přísného bankovního tajemství.

Wegelin se s ministerstvem spravedlnosti dohodla, že zaplatí odškodné 57,8 milionu dolarů. Z toho 20 milionů získá daňový úřad a 22 milionů je pokuta.

Zbývajících 15,8 milionu dolarů je odhadovaný zisk z amerických operací, který má propadnout státu. Odškodné musí ještě schválit soud. Rozsudek by měl být oznámen 4. března, napsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Wegelin byla založena v roce 1741 a je nejstarší švýcarskou bankou. Kvůli obvinění na počátku loňského roku prodala veškeré své aktivity mimo Spojené státy. Firma dodala, že jakmile bude dokončen její spor ve Spojených státech, přestane působit jako banka.

Švýcarsko a Spojené státy již několik let vedou spor kvůli daňovým únikům. V roce 2009 banka UBS zaplatila za urovnání sporu v případě daňových úniků 780 milionů dolarů a odevzdala do USA jména 4500 klientů.

Lidovky.cz, ČTK