24. června 2011 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcarská Glencore může koupit Setuzu

Setuza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setuza | foto: ČTK

PRAHA Švýcarská firma Glencore International může koupit aktiva zkrachovalé ústecké firmy Setuza. Povolil jí to antimonopolní úřad. Rozhodnutí je pravomocné. Převzetí Setuzy švýcarským komoditním gigantem chce zabránit Via Chem Group, který skupinu Setuza ovládal.

Transakce nebude znamenat narušení hospodářské soutěže. Sdělil to řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.

Glencore má konkrétně získat majetek firem Lisovna Ústí nad Labem (lisovna a plnírna oleje), Borsay (rafinerie oleje) a STZ Development (budovy). Součástí převzetí jsou i ochranné známky společnosti Lukana Oil.

Provozovatel Setuzy, společnost STZ, loni spadla do konkurzu. Ze Setuzy zbylo jen několik provozů, pokračuje v ní například výroba stolních olejů, biopaliv a pracích prášků.

Následovat bude soud
Akcionář Via Chemu, firma Calpit Consultants Corp., podal žalobu na určení neplatnosti smlouvy o převodu Setuzy, neboť prodej aktiv Setuzy neschválila valná hromada Via Chem Group. Firma již dříve uvedla, že pokud ÚOHS spojení firem povolí, je připravena požádat soud, aby Setuze zakázal nakládat s majetkem.

Podle Rafaje ÚOHS musel ve správním řízení řešit několik námitek, které upozorňovaly na neplatnost některých právních úkonů, na nichž je převod majetkového souboru založen.

"ÚOHS však tuto problematiku řešit nemůže, neboť posuzuje pouze soulad zamýšleného spojení se soutěžními principy, nikoliv zákonnost právních úkonů zakládajících fúzi. Jejich platnost může posoudit pouze příslušný soud," uvedl Rafaj.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.