15. ledna 2015 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcaři zaskočili trhy. Euro strmě padá, frank letí vzhůru

Švýcarské franky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarské franky | foto: Shutterstock

CURYCH Švýcarská centrální banka (SNB) šokovala finanční trhy zrušením limitu pro kurz domácí měny vůči euru, který zavedla před více než třemi lety. Švýcarský frank po dnešním rozhodnutí SNB posílil vůči jednotné evropské měně o téměř 30 procent. Banka rovněž ohlásila snížení úrokových sazeb.

Euro se kvůli intervenci propadlo vůči dolaru na nejnižší úroveň od roku 2003. SNB v roce 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Po dnešním zrušení této politiky se euro propadlo až na 0,8052 CHF, napsala agentura Reuters.

Podle dnešního prohlášení centrální banky stanovený limit chránil švýcarskou ekonomiku před „významnou újmou“, v současnosti již ale není opodstatněný. Banka rovněž uvedla, že snížila svou depozitní úrokovou sazbu na minus 0,75 procent z minus 0,25 procenta.

„Trh to naprosto zaskočilo,“ řekl k dnešnímu rozhodnutí centrální banky analytik Jonathan Webb ze společnosti Jefferies. Dodal, že SNB se tak pravděpodobně připravuje na předpokládané zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky Evropskou centrální bankou (ECB).

Lidovky.cz, ČTK