19. května 2010 19:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švýcarský gigant Novartis málo povyšoval ženy, musí zaplatit obří pokutu

Podle odhadů společnosti Trexima mohou být platy vedoucích manažerů - mužů až o čtyřicet procent vyšší než žen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle odhadů společnosti Trexima mohou být platy vedoucích manažerů - mužů až o čtyřicet procent vyšší než žen | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

NEW YORK Švýcarský výrobce léků Novartis musí zaplatit odškodné 250 milionů dolarů (přes pět miliard Kč) za diskriminaci žen. Rozhodla o tom dnes porota newyorského soudu. Firma podle poroty například platila zaměstnankyním nižší mzdy než jejím mužským kolegům a méně je povyšovala.

Odškodné by mělo být rozděleno mezi zhruba 5600 současných a bývalých zaměstnankyň podniku. Podle jejich právního zástupce Davida Sanforda rozhodnutí vysílá signál, že Novartisu a dalším společnostem "nemůže nadále procházet dlouhodobá diskriminace a systémové problémy".

Sanford požadoval odškodné 190 až 285 milionů dolarů. Porota již v pondělí dospěla k závěru, že americká divize podniku od roku 2002 diskriminovala své zaměstnankyně a přiřkla 12 ženám odškodné 3,3 milionu dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.

Společnost Novartis v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk téměř o polovinu na 2,95 miliardy dolarů. Její tržby stouply o 25 procent na 12,13 miliardy dolarů.

Lidovky.cz, ČTK