24. listopadu 2014 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Symantec odhalil software, který umí špehovat vlády. Autor neznámý

Špionáž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špionáž (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOUNTAIN VIEW (USA) Americký výrobce antivirových programů Symantec odhalil mimořádně vyspělý špionážní software, který je minimálně od roku 2008 využíván ke sledování podniků, vlád, výzkumných institucí i jednotlivců.

Lidem ze Symantecu se podařilo vysledovat software označovaný jako Regin, který podle firmy mohl být vzhledem ke své technické vyspělosti vyvinut ke špionáži některou vládou.

Mezi jeho nejčastější terče patří počítače v Rusku a v Saúdské Arábii. Jeho výskyt byl potvrzen také v Rakousku, Belgii, Irsku, Mexiku, Indii, Íránu, Afghánistánu a Pákistánu. Pomocí softwaru mohli být sledováni jednotlivci, ale také podniky, výzkumné instituce a jiné vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Regin je podle Symantecu vhodný pro dlouhodobé sledovací operace. Využívá několik prvků ke svému zamaskování. I v případě jeho odhalení v počítači je navíc obtížné zjistit, k čemu slouží

„Regin je vysoce komplexní hrozbou využívanou k systematickému sběru dat,“ uvedla společnost Symantec.

„Vývoj a provoz tohoto malwaru vyžadoval značné investice z hlediska času i finančních prostředků. To naznačuje, že je za něj zodpovědný některý stát,“ dodala. Malware je souhrnné označení pro viry, trojské koně, spyware a další škodlivé počítačové programy.

Lidovky.cz, ČTK