30. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Syriza šetří, kde může. Zváží prodej strategických přístavů

Řecký premiér Alexis Tsipras. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras. | foto: Reuters

ATÉNY Řecko zvažuje prodej jednapadesátiprocentního podílu v hlavních řeckých přístavech v Pireu a Soluni. Agentuře Reuters to ve středu řekly zdroje z řecké vlády. Záměr je součástí plánované dohody s mezinárodními věřiteli o uvolnění finanční pomoci této zadlužené jihoevropské zemi.

Vláda, v níž má hlavní slovo levicová formace SYRIZA, přitom po nástupu k moci po lednových parlamentních volbách uváděla, že zejména privatizaci přístavu Pireus, který chtěla ovládnout čínská dopravní společnost Cosco Group, zastavuje.

V rámci vyjednávání s mezinárodními věřiteli, kteří další výplatu pomoci po odmítnutí reforem zaváděných předchozí vládou pozastavili, začal nový kabinet ze svých předvolebních slibů slevovat. Zatímco někteří ministři obnovení privatizace avizovali, jiní ji stále odmítali.

Kabinet se ale dostává do finanční tísně a přeje si dohodnout se s věřiteli nejpozději v první květnové dekádě, kdy musí přichystat peníze na splátku další části dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu.

Chystaná řecká opatření: žádné návrhy reforem

Řecko připravilo soubor opatření, která mají mezinárodní věřitele přesvědčit o ochotě Atén pokračovat v reformách a přimět je, aby uvolnili část ze 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) v rámci prodlouženého druhého záchranného programu pro tuto zemi. Podle agentury AFP ale těmto opatřením opět chybějí zásadní změny, které požaduje eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF). Agentura Reuters k tomu uvedla, že věřitelé očekávají stěžejní ústupek alespoň v jednom z tří hlavních bodů - v důchodech, na pracovním trhu nebo v oblasti daní.

Opatření, která mají v dohledné době projít hlasováním v řeckém parlamentu, mají podle řeckého deníku Kathimerini zajistit 1,3 miliardy eur (35,7 miliardy Kč). Zahrnují vyšší daňové zatížení bohatých a luxusního zboží, prodej televizních licencí, lepší výběr DPH či efektivnější boj proti pašování zboží, případně zavedení poplatku z ubytování v hotelech. Podle tohoto pravicového listu jde ale stále jen o bezbolestné "látání děr".

Lidovky.cz, ČTK