14. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce loni uložila pokuty za 36 milionů, nejvíc hřeší Tesco

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni uložila pokuty obchodníkům v celkové výši téměř 36 milionů korun. Je to o zhruba čtvrtinu více než v roce 2011.

Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy je nejčastějším prohřeškem řetězců klamání spotřebitele, za které firmám hrozí pokuta až tři miliony korun. Inspekce ale může ukládat sankci až do 50 milionů za uvádění potravin, které škodí zdraví, do oběhu.

Největším hříšníkem je Tesco

"Některé pokuty jsou i za více provinění. Řízení se táhnou velmi dlouho a je tendence prohřešky sdružovat," řekl Kopřiva.

Největším hříšníkem podle celkové výše pokut mezi obchodníky bylo loni Tesco, které mělo zaplatit více než pět milionů korun. Následují Ahold s pokutami za více než dva miliony a Billa s pokutami za téměř dva miliony.

Loni inspekce vedla 1 816 správních řízení, v roce 2011 jich bylo 1984.

Kontrola kvality

Podle mluvčího řetězce Tesco Jiřího Marečka je pro firmu dodržování kvality a čerstvosti potravin jednou z klíčových priorit. "Z tohoto důvodu provádíme několikastupňovou kontrolu kvality a zároveň pravidelně kontrolujeme čerstvost zboží na obchodech," reagoval pro na výsledky kontrol inspekce.

"V případě pochybení na straně dodavatele je výrobek buď stažen z prodeje nebo jsou zcela ukončeny jeho dodávky. Zároveň požádáme dodavatele, aby učinil taková opatření, aby se závada v budoucnu již neopakovala," dodal. Pořadí obchodníků podle součtu pokut uložených v rámci správních řízení, které nabyly právní moci v roce 2012.

Lidovky.cz, ČTK