26. února 2012 14:44, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Čerstvější' sýry a uzeniny. Kontrola odhalila švindly v obchodech

Při nákupu si potraviny důkladně prohlédněte, jestli nejeví známky zkažení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při nákupu si potraviny důkladně prohlédněte, jestli nejeví známky zkažení | foto: Shutterstock

BRNO Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v uplynulých deseti dnech v sedmi supermarketech v republice 13 druhů zboží s nepravdivě uvedeným datem spotřeby. Sdělil to mluvčí inspekce Michal Spáčil. Většinou šlo o uzenářské výrobky a také o sýry.

V těchto případech nešlo o přelepování či přepisování data spotřeby na zboží, které vyznačili jejich výrobci. Šlo o zboží, jež dostaly supermarkety s uvedením data, do kdy má být zprodukováno. Následně prodejci toto zboží sami naporcovali či vyjmuli z obalů a dali do regálů s tím, že u něj uvedli nepravdivé datum spotřeby. Většinou jej o den protáhli.

Neoprávněné manipulace s daty jsou závažným porušením právních norem i vnitřních předpisů prodejců, uvedl mluvčí.

Například supermarket Tesco v Čelákovicích v okrese Praha-východ prodával jemné párky extra s datem spotřeby prodlouženým o den. Tesco v Mostě prodávalo po stanoveném termínu corizo salám a katalánský salám. V Pardubicích si Tesco protáhlo datum spotřeby u jaternic, kuřecího šunkového salámu a sýru Primátor. U něj byl o pět dní starší datum, než mělo být.

Tesco v Českých Budějovicích uvádělo nesprávné datum u produktu kavalír se sýrem a v Praze 10 byl na pultu lovecký salám, i když tam již podle výrobce neměl co dělat, Potíže zjistili kontroloři i v supermarketech Billa. V Přešticích na Plzeňsku se s nepovoleně prodlouženým datem spotřeby prodávaly uzené šproty a v Plzni gurmán v zeleném pepři, chorizo extra hot, prosciuto a hovězí maso v pepři.

ČTĚTE TAKÉ:

Nesrovnalosti při kontrolách odhalili inspektoři v supermarketu Kaufland v Pardubicích. Produkt Jihočeské AB byl regálovým štítkem klamavě označen jako máslo. Pochybením je podle SZPI i to, že bezmála 300 kusů nejrůznějších druhů pomazánky Javor, která nepatří mezi mléčné výrobky, nebylo prodáváno odděleně od mléčných produktů. V regálech s mléčnými výrobky nemělo být uloženo ani 40 kusů HIT tavená pomazánka.

"Zboží s prošlou dobou spotřeby muselo být samozřejmě staženo z prodeje. Špatně umístěné zboží v regálech musí být umístěno správným způsobem. Zvážíme, ve kterých případech zahájíme správní řízení, v němž hrozí pokuta," doplnil Spáčil. SZPI odhaluje v poslední době stále více problémů v supermarketech.

Například v Blansku zakázali inspektoři v supermarketu Kaufland prodej 25 kilogramů sýrů, u nichž byl uvedený klamavý datum spotřeby. Řetěz Penny Market nabízel jako české i zboží dovezené ze zahraničí. Jako produkt "českých řezníků" se prodávaly německé salámy. SZPI následně řetězec kritizovala za to, že operativně neodstraňoval zjištěné závady. Zboží vydávané za české našli inspektoři i v řetězci Lidl.

Přehled prohřešků v supermarketech

Billa

Prohřešky supermarketů - Billa.

Kaufland

Prohřešky supermarketů - Kaufland.

Tesco

Prohřešky supermarketů - Tesco.
Prohřešky supermarketů - Tesco

Prohřešky supermarketů - Tesco

Lidovky.cz, ČTK